Minorka


Na mapach: 39°58′N 4°05′E/39,966667 4,083333

Minorka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Minorka (hiszp., katal. Menorca) – wyspa hiszpańska na Morzu Śródziemnym, druga co do wielkości w archipelagu Balearów. Długość to około 50 km, szerokość około 16 km, powierzchnia 668 km². Zamieszkuje ją około 92 000 mieszkańców. Głównym miastem wyspy jest Mahón (katal. Maó), a najwyższym szczytem – El Toro.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Wyspa słynie ze wspaniałych, unikatowych w swej klasie megalitów, takich jak navety – kamienne grobowce komorowe, czy taule – w jęz. katal. oznaczające stół. W starożytności należała do Kartaginy, następnie do Rzymu. W V wieku zdobyta przez Wandalów, pod koniec VIII wieku przez Maurów i dołączona do Kalifatu Kordoby.

Od XIII wieku pod władaniem Aragonii, następnie część Hiszpanii. Zdobyta przez Brytyjczyków w 1708, w czasie wojny o sukcesję hiszpańską, była w ich rękach przez następne 70 lat. Zdobyta przez Francuzów w 1756 podczas wojny siedmioletniej, zwrócona w 1763 według postanowień pokoju paryskiego. W 1782 zdobyta przez Hiszpanię. Ponownie zdobyta przez Wielką Brytanię w roku 1798, ostatecznie przyznana Hiszpanii w 1803 przez pokój w Amiens.

Podział administracyjny | edytuj kod

Jako wyspa należąca do wspólnoty autonomicznej Balearów, Minorka posiada własny podział administracyjny i proporcjonalną reprezentację w Parlamencie i Senacie królestwa. Jest ona podzielona na następujące gminy:

Klimat | edytuj kod

Galeria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Standard climate values. Menorca, Aeropuerto – Agencia Estatal de Meteorología.
  2. Maó average sea temperature – seatemperature.org.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (wyspa):
Na podstawie artykułu: "Minorka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy