Mistrzostwa Białorusi w piłce nożnej mężczyzn


Mistrzostwa Białorusi w piłce nożnej mężczyzn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Białorusi w piłce nożnej (biał. Чэмпіянат Беларусі па футболе) – rozgrywki piłkarskie, prowadzone cyklicznie – corocznie lub co sezonowo (na przełomie dwóch lat kalendarzowych) – mające na celu wyłonienie najlepszej męskiej drużyny na Białorusi.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Mistrzostwa Białorusi w piłce nożnej oficjalne rozgrywane są od 1992 roku. Obecnie rozgrywki odbywają się w wielopoziomowych ligach: Wyszejszaja liha, Pierszaja liha, Druhaja liha oraz niższych klasach regionalnych.

W 1911 roku po raz pierwszy rozegrane mecze o tytuł mistrza miast na terenie Białorusi. W Homlu najsilniejszym został zespół PGFK, a w Mohylewie mistrzostwo zdobyła drużyna I Gimnazjum. W 1912 roku w Baranowiczach powstał pierwszy białoruski klub piłkarski Orion Baranowicze, potem następne. 1 stycznia 1919 została utworzona Białoruska SRR w składzie ZSRR. Pierwszym klubem na terenie Białoruskiej SRR został Dynama Mińsk założony w 1927.

Pierwsza edycja mistrzostw Białoruskiej SRR startowała w sezonie 1922, w której systemem ligowym 4 drużyny z białoruskich miast walczyły o tytuł mistrza. Następnie rozgrywki prowadzono systemem pucharowym spośród reprezentacji miast i z przerwami organizowane były do 1933 roku. W 1934 po raz pierwszy startowały mistrzostwa wśród klubów. Potem od 1936 mistrzostwa Białoruskiej SRR rozgrywane spośród drużyn towarzystw sportowych pomiędzy białoruskimi zespołami, które nie uczestniczyli w rozgrywkach Mistrzostw ZSRR. W sezonie 1941 mistrzostwa Białoruskiej SRR zostały zawieszone tak jak w końcu czerwca nastąpiła okupacja niemiecka. Po zajęciu przez Armię Radziecką terytorium Białorusi w 1945 ponownie startują mistrzostwa Białoruskiej SRR. To nie były pełnowartościowe mistrzostwa tak jak najlepsze kluby kraju uczestniczyły w mistrzostwach ZSRR.

Po założeniu białoruskiej federacji piłkarskiej – BFF w 1989 roku, rozpoczął się proces zorganizowania pierwszych rozgrywek o mistrzostwo Białorusi. 25 sierpnia 1991 – po puczu Janajewa Białoruś deklaruje niepodległość.

Rozgrywki najwyższej ligi zwanej Pierszaja liha w obecnym formacie zainaugurowano w sezonie 1992[1]. W 1998 liga zmieniła nazwę na Wyszejszaja liha.

Mistrzowie i pozostali medaliści | edytuj kodStatystyka | edytuj kod

Klasyfikacja według klubów | edytuj kod

W dotychczasowej historii Mistrzostw Białorusi na podium oficjalnie stawało w sumie 13 drużyn. Liderem klasyfikacji jest BATE Borysów, który zdobył 14 tytułów mistrzowskich.

Stan po zakończeniu sezonu 2020.

Dynama MińskSławija MozyrzSzachcior SoligorskBiełszyna BobrujskFK HomelDniapro MohylewBATE BorysówDynama Brześć Lokalizacja drużyn mistrzowskich
10 i więcej mistrzostw Białorusi

Klasyfikacja według miast | edytuj kod

Lokacje klubów: Stan po zakończeniu sezonu 2020.

Uczestnicy | edytuj kod

Są 39 zespołów, które wzięli udział w 28 sezonach Mistrzostw Białorusi, które były prowadzone od 1992 aż do sezonu 2018 łącznie. Tylko Dynama Brześć, Dynama Mińsk, Nioman Grodno i Szachcior Soligorsk były zawsze obecne w każdej edycji.

Pogrubione zespoły biorące udział w sezonie 2018.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Belarus – List of Champions – RSSSF.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Mistrzostwa Białorusi w piłce nożnej mężczyzn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy