Modest Musorgski


Modest Musorgski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Portet Modesta Pietrowicza Musorgskiego autorstwa Ilii Riepina. Namalowany w szpitalu w dniach 2-5 marca 1881 na kilka dni przed śmiercią kompozytora Noc na Łysej Górze w wykonaniu Skidmore College Orchestra.

Modest Pietrowicz Musorgski (ros. Моде́ст Петро́вич Му́соргский [mɐˈdɛst pʲɪˈtrovʲɪtɕ ˈmusərkskʲɪj], ur. 9 marca?/ 21 marca 1839 w Karewie, obwód pskowski, zm. 16 marca?/ 28 marca 1881 w Sankt Petersburgu) – rosyjski kompozytor.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Pochodził z bogatej rodziny Musorgskich, porzucił karierę oficera, aby zająć się muzyką. Musorgski grał na fortepianie i po krótkiej nauce rozpoczął komponowanie, chociaż nigdy nie uzyskał formalnego wykształcenia muzycznego. Związany z grupą znaną jako Potężna Gromadka, której celem było poszukiwanie nowych środków wyrazu muzyki rosyjskiej, odrzucających ślepe kopiowanie wzorców zachodnich i czerpania inspiracji z muzyki ludowej[1].

Twórczość | edytuj kod

Charakterystyka | edytuj kod

W duchu ideologii pokolenia radykalnej inteligencji rosyjskiej lat 60. XIX wieku Musorgski opowiadał się za odrzuceniem sentymentalizmu, klasycystycznych form sztuki i melodramatu, przyjęciem zasady realizmu, uznania, że każde zjawisko w świecie warte jest swojego artystycznego przedstawienia[1]. W szczególności pojmował muzykę jako środek kontaktu artysty z ludem, możliwość wejścia we wspólnotę z nim[1]. Jak pisze Billington

Usiłował odtworzyć w muzyce motywy hipnotycznego powtórzenia charakterystycznego dla ustnej tradycji ludu rosyjskiego, gwar targu w Niżnym Nowogrodzie i tajemne pomruki samej natury.


W celu stworzenia rosyjskiej muzyki narodowej Musorgski zwrócił się ku teatrowi muzycznemu i ostatnie trzynaście lat życia poświęcił przede wszystkim na tworzenie dwóch oper opartych fabularnie na wydarzeniach z historii Rosji – Borysa Godunowa i Chowańszczyzny[1].

Do jego najsłynniejszych dzieł należą:

Popularyzacja muzyki Musorgskiego | edytuj kod

W 1971 zespół Emerson, Lake and Palmer, wykonujący rocka symfonicznego i progresywnego, stworzył album muzyczny Pictures at an Exhibition (Obrazki z wystawy)[2]. Album ten jest luźną adaptacją cyklu miniatur fortepianowych Musorgskiego i fragmentów poematu symfonicznego Noc na Łysej Górze. Innym zespołem muzyki popularnej adaptującym utwory Musorgskiego był Mekong Delta, zespół z Niemiec, grający progresywny thrash metal. Ponadto japoński muzyk Isao Tomita, kompozytor i wykonawca muzyki elektronicznej, nagrał swoją wersję Obrazków z wystawy (Pictures at an Exhibition) w 1975 roku[3]. Także zespół Tangerine Dream wykorzystał Obrazki z wystawy na swojej płycie Turn of the Tides z 1994 roku.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Billington J.H.: Ikona i topór. Historia kultury rosyjskiej. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2008, s. 380-381. ISBN 978-83-233-2319-8.
  2. Emerson, Lake & Palmer – Pictures at an Exhibition w AllMusic. Dostęp 2015-11-08. (ang.)
  3. Tomita – Pictures At An Exhibition w Discogs.com (ang.)

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Modest Musorgski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy