Molenbeek-Saint-Jean


Na mapach: 50°51′04″N 4°18′57″E/50,851111 4,315833

Molenbeek-Saint-Jean w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Molenbeek-Saint-Jean (nid. Sint-Jans-Molenbeek) – jedna z 19 gmin będących częścią regionu stołecznego Brukseli. Gmina liczy 95 576 mieszkańców (2015)[1]. Ośrodek przemysłu spożywczego.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Początki i średniowiecze | edytuj kod

Nazwa Molenbeek pochodzi od dwóch holenderskich słów Molen, czyli "młyn" i Beek, czyli "potok". Początkowo nazywano tak jedynie potok płynący przez wioskę, dopiero około 985 roku zaczęto nazywać tak miejscowość przez którą płynął. W okresie wczesnego średniowiecza, Molenbeek był znany z cudownej studni św. Gertrudy, która przyciągała tysiące pielgrzymów. W XIII wieku wieś stała się częścią Brukseli. W rezultacie Molenbeek stracił znaczną część swoich ziem na korzyść silniejszego sąsiada. Ponadto w roku 1578 rozebrano główny kościół co doprowadziło do dalszego upadku.

Od XVIII wieku do dnia dzisiejszego | edytuj kod

Wiejski charakter miasta pozostał aż do XVIII wieku, kiedy to nastała rewolucja przemysłowa. Za pośrednictwem handlu i produkcji do Molenbeek powróciły czasy prosperity. W 1785 roku miasto odzyskało status niezależnej gminy. W kolejnych latach do miasta przyjeżdżało wielu pracowników najpierw z innych prowincji Belgii oraz Francji, a następnie z południowej Europy i ostatnio z wschodniej Europy i krajów afrykańskich.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat znaczna społeczność muzułmańska pochodzenia głównie marokańskiego i tureckiego stała się w Molenbeek bardzo widoczna. Obecnie ubóstwo jest dużym problemem w Molenbeek. Wśród mieszkańców panuje 30-procentowe bezrobocie, 37-procentowe wśród młodzieży[2].

Molenbeek zyskało w ostatnich latach rozgłos jako miejsce pochodzenia lub kraju poprzedniego zamieszkania ekstremistów islamskich. Również po serii zamachów terrorystycznych w Paryżu z 13 listopada 2015 roku ślad poprowadził do Molenbeek[2][3].

Komunikacja | edytuj kod

Przez gminę przebiegają linie metraː 1, 2, 5 i 6 ze stacjamiː Comte de Flandre/Graaf van Vlaanderen, Étangs Noirs/Zwarte Vijvers, Osseghem/Ossegem, Belgica, Beekkant, Weststation (dworzec zachodni w Brukseli), i Ribaucourt, jak również linie tramwajowe nr 82, 83 i 85.

Miasta partnerskie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Molenbeek-Saint-Jean (Commune, Region of Brussels). citypopulation.de. [dostęp 2015-12-17].
  2. a b Molenbeek, przystań dżihadystów w sercu Europy. W: TVN24 na weekend [on-line]. tvn24.pl. [dostęp 2015-11-22].
  3. Polowanie na terrorystów. Kogo szukają służby, gdzie prowadzą tropy. tvn24.pl. [dostęp 2015-11-17].
Kontrola autorytatywna (miasto w Belgii):
Na podstawie artykułu: "Molenbeek-Saint-Jean" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy