Monarchizm


Monarchizm w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Konserwatyści na świecie Konserwatyści w Polsce Tematy powiązane

Monarchizm (lub rojalizm) – pogląd głoszący, że monarchia jest najlepszym ustrojem politycznym. Monarchizm jest poglądem dążącym do przywrócenia lub obrony monarchii w danym państwie lub szerzej – na świecie. Monarchizm jest ściśle powiązany z konserwatyzmem[potrzebny przypis], aczkolwiek zdarzają się wyjątki np. lewicowa Nowa Akcja Rojalistyczna (Francja) czy liberalny Narodowy Ruch „Symeon II” (Bułgaria)[potrzebny przypis].

Zwolennicy monarchizmu twierdzą, iż nie chcą władzy dla siebie, więc nie mogą być nazwani partią polityczną. Zazwyczaj mają już swojego kandydata, wywodzącego się z któregoś ze szlacheckich rodów, którego uważają za odpowiedniego monarchę, względnie potomka obalonego wcześniej króla.

Spis treści

Inne nazwy | edytuj kod

Termin rojalizm wszedł w użycie w czasie rewolucji francuskiej (1789-1799)[potrzebny przypis]. Rojaliści francuscy dążyli wówczas do przywrócenia władzy królewskiej, zabiegali na emigracji o pomoc obcych dworów w obaleniu rewolucji, organizowali powstania antyrewolucyjne na terenie kraju, m.in. w Wandei i Paryżu[potrzebny przypis].

I Rzeczpospolita była zarazem i monarchią[potrzebny przypis] i demokracją (wyłącznie szlachecką). W Polsce stronników króla nazywano regalistami[potrzebny przypis].

Argumenty monarchistów | edytuj kod

Argumenty przytaczane przez monarchistów dla poparcia tej formy rządów:

Przypisy | edytuj kod

Literatura | edytuj kod

  • Jacek Bartyzel, Monarchizm, [w:] „Encyklopedia Białych Plam” t. XX, POLWEN, Radom 2000.
  • Jacek M. Majchrowski, Ugrupowania monarchistyczne w latach Drugiej Rzeczypospolitej, Wrocław 1988.
  • Jacek M. Majchrowski, Polski Ruch Monarchistyczny. Krótki kurs / W: / Ustrój i prawo w przeszłości dalszej i bliższej pod redakcją Jerzego Malca i Wacława Uruszczaka, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2001 .
  • Norbert Wójtowicz, Organizacja Monarchistów Polskich jako przejaw młodzieżowej skrajnej prawicy, [w:] „Acta Universitatis Wratislaviensis” 2179, Politologia XXVI, Wrocław 1999, s. 125–142.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Monarchizm" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy