Monotoma bicolor


Monotoma bicolor w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Monotoma bicolorgatunek chrząszcza z rodziny obumierkowatych.

Chrząszcz o ciele długości od 2 do 2,3 mm. Głowa ma lekko opadające ku dołowi nadustek i przód czoła, duże i półkoliste oczy oraz krótkie, acz dłuższe niż u M. brevicollis, nieco zgrubiałe i zaokrąglone skronie. Zagłębienia na bokach głowy nie występują. Przedplecze jest prostokątne w zarysie, o szeroko zaokrąglonych kątach przednich i pozbawionych płatowatego wyrostka kątach tylnych. Powierzchnia przedplecza jest matowa i gęsto punktowana, zaopatrzona w słabo widoczne bruzdki boczne. Powierzchnia pokryw jest silnie punktowana, matowa i porośnięta owłosieniem[1].

Owad ten zasiedla rozkładającą się materię roślinną. Występuje m.in. w pryzmach kompostowych, sianie, słomie i bocianich gniazdach. Owady dorosłe spotykane są cały rok, niekiedy przylatują do światła[1][2].

Chrząszcz pierwotnie palearktyczny, rozsiedlony od Makaronezji przez Europę, Afrykę Północną i Bliski Wschód po Syberię. Ponadto znany z krainy australijskiej[2][3]. W Europie stwierdzony został w Portugalii, Hiszpanii, Francji, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Niemczech, Szwajcarii, Liechtensteinie, Austrii, Włoszech, Malcie, Danii, Szwecji, Finlandii, Łotwy[3], Polsce[1][2], Czechach, Słowacji, Węgrzech, Białorusi, Ukrainie, Rosji, Rumunii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie oraz Grecji[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Stanisław Ślipiński: Klucze do oznaczania owadów Polski Część XIX Chrząszcze – Coleoptera z. 63. Monotomidae. Warszawa, Wrocław: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, 1981.
  2. a b c B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska: Katalog Fauny Polski. Tom XXIII, zeszyt 14. Chrząszcze – Coleoptera. Cucujoidea, część 3.. Warszawa: 1987.
  3. a b c Monotoma (Monotoma) bicolor Aube, 1837. W: Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2019-02-04].
Na podstawie artykułu: "Monotoma bicolor" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy