Monster Hunter (seria)


Monster Hunter (seria) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Monster Hunter (モンスターハンター Monsutā Hantā) – seria gier komputerowych, stworzona i wydana przez Capcom. Pierwsza część ukazała się w 2004 roku na konsolę PlayStation 2. Seria zaliczana jest do gatunku RPG oraz fantasy[2]. Głównym celem gry jest polowanie na potwory oraz rozbudowywanie swojego ekwipunku o zebrane po walce materiały. W Japonii jest to jedna z najpopularniejszych serii gier obok takich serii jak Dragon Quest, Final Fantasy, Pokemon czy Metal Gear, jednak spośród pozostałych tytułów wyróżnia ją rozbudowany tryb kooperacji sieciowej[3][4]. Dużą popularność na zachodzie przyniosła grze dopiero piąta część – Monster Hunter: World[4][5]. Projektantem gry[2] oraz przedstawicielem serii w mediach jest Kaname Fujioka[5].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pierwszy raz gra zaprezentowana została w 2003 roku podczas konferencji Capcom Media Day w Las Vegas[6]. Pierwsza część serii, Monster Hunter, wydana została 11 marca w Japonii przez firmę Capcom na konsolę PlayStation 2[3][7]. Była to jedna z trzech gier wydanych przez Capcom, które eksperymentowały z rozgrywką sieciową (pozostałe dwie to Auto Modellista i Resident Evil Outbreak)[5]. Niestety pierwsze wydanie gry nie dostarczyło graczom zapowiadanej rozrywki[6]. W 2006 roku zdecydowano się wydać grę na PlayStation Portable. Dopiero wydanie tej części okazało się być przełomowym momentem dla serii w Japonii. Monster Hunter stał się wówczas lokalnym fenomenem społecznym. Gracze spotykali się, by móc wspólnie pokonać bestie poprzez lokalną rozgrywkę sieciową[8].

W 2014 roku, po ponad 10 latach od wydania gry, seria Monster Hunter mogła pochwalić się sprzedażą wynoszącą 28 milionów gier, rozłożoną na 28 powstałych w jej obrębie tytułów[8].

Z okazji 15-lecia serii Monster Hunter, Capcom opublikował na swoim kanale na YouTube film upamiętniający dokonania całej marki[9].

Lista gier serii | edytuj kod

Lista spin-offów | edytuj kod

Rozgrywka | edytuj kod

Monster Hunter to gra zaliczana do gatunku RPG z elementami fantasy, w której gracz wciela się w Łowcę, pomagającego w ochronie wioski oraz badaniu dużych potworów, przemierzających krainę w jej okolicy. Założeniem pierwszej części gry było głównie polowanie na potwory, uszeregowane według klas trudności od 1 do 8 oraz wykonywanie misji. Po wykonaniu misji gracz otrzymuje nagrody (materiały), które może przekształcić na lepszy ekwipunek. Im lepszy ekwipunek, tym z potężniejszymi bestiami przyjdzie mu się mierzyć[3]. W grę można grać w dwóch trybach – singleplayer oraz multiplayer[7]. Kaname Fujioka zaprojektował grę w taki sposób, aby nie wymagała od graczy zbyt wiele czasu, a każda z misji trwała co najwyżej godzinę. Dzięki temu cztery grające osoby mogą łatwo znaleźć wspólny moment na rozegranie misji[10]. W większości gier z serii akcja rozgrywa się w otwartym świecie z jednym lub kilkoma miastami[11].

Postać, którą kieruje gracz, nie rozwija się w standardowy dla gier fabularnych sposób. Umiejętności Łowcy określane są nie na podstawie atrybutów, ale poprzez sprzęt, jaki wybiera przed rozpoczęciem misji. Każda z gier ma ponad dziesięć archetypów broni, w tym miecz, topór i łuk, a każda z nich ma inne możliwości bojowe. Każdy Łowca rozpoczyna grę w podstawowym wyposażeniu, nowe zdobywa poprzez zbieranie zasobów ze świata bądź wydobywając z poległego potwora[3].

Większość gier z serii posiada tryb jednoosobowy, w których łowcy towarzyszy Felyne lub Palico (kotopodobne stworzenia), które zapewniają wsparcie w trakcie polowania[12]. Gry mają główny wątek fabularny, nazywany zadaniami "Niskiej rangi", których ukończenie zajmuje do pięćdziesięciu godzin (wyjątkiem jest Monster Hunter Freedom Unite, której przejście zajmuje graczom średnio 141 godzin)[13]. Po ich ukończeniu w grze udostępnione zostają nowe zadania, zwane zadaniami "Wysokiej rangi", w których pojawiają się silniejsze wersje potworów z którymi wcześniej walczyliśmy. Silniejsze potwory to z kolei lepsze komponenty dla potężniejszych broni i zbroi. Taki model rozgrywki tworzy pętlę, dającą graczom potencjalnie setki godzin gry po ukończeniu głównego wątku[12].

Odbiór serii | edytuj kod

Pierwsza część gry nie spełniła oczekiwań graczy. Otrzymała również najniższe oceny ze wszystkich części (68,97% na GameRankings[14] oraz 68 punktów na Metacritic[15]).

Pierwszym wielkim sukcesem była druga część gry, Monster Hunter 2, wydana na konsolę PlayStation Portable. Odsłona serii stała się fenomenem społecznym w Japonii, gdzie gracze spotykali się by móc wspólnie uczestniczyć w lokalnej rozgrywce sieciowej[8]. Również oceny krytyków były wyraźnie lepsze niż dla poprzedniej odsłony[6].

Monter Hunter: World to pierwsza gra z serii, która została zaplanowana i wydana w jednym terminie na całym świecie[5]. Została bardzo dobrze odebrana przez krytyków (89,71% na GameRankings[16] i 90 punktów na Metacritic[17]).

Sprzedaż | edytuj kod

W latach 2004–2017 sprzedanych zostało ponad 40 milionów kopii gry Monster Hunter, jednak jest to wynik obejmujący niemal w całości rynek japoński[5]. Pierwsza odsłona serii nie spełniła oczekiwań graczy i krytyków, co bezpośrednio przełożyło się na sprzedaż – zaledwie milion sprzedanych egzemplarzy. Druga część serii przyniosła już dwukrotnie lepsze wyniki, sprzedając się w ilości 2 milionów egzemplarzy[6].

Ulepszenie kolejnej części, czyli Monster Hunter Freedom 3 to aktualnie piąta najlepiej sprzedająca się gra studia Capcom – sprzedanych zostało 4,8 milionów egzemplarzy[8].

Monster Hunter 4 to siódma najlepiej sprzedająca się gra firmy Capcom. Sprzedano 4 miliony egzemplarzy[8].

Monster Hunter Freedom Unite sprzedana została w ilości 3,6 milionów egzemplarzy i zajmuje ósme miejsce najlepiej sprzedających się gier Capcomu[8].

Jednak prawdziwym przełomem dla serii była jej najnowsza odsłona, Monster Hunter: World[18], która zadebiutowała 26 stycznia 2018 roku[6]. Ostatnia część została najlepiej sprzedającą się grą serii oraz najszybciej sprzedającą się grą wydaną przez Capcom[5] (ponad 5 milionów kopii sprzedanych w ciągu trzech pierwszych dni[6] i 6 milionów egzemplarzy sprzedanych w niecały miesiąc[5]). Do marca 2019 roku sprzedaż ostatniej odsłony serii wyniosła 12 milionów egzemplarzy[18].

Monster Hunter w popkulturze | edytuj kod

Anime | edytuj kod

10 sierpnia 2010 roku rozpoczęto transmisję anime MonHun Nikki Girigiri Airu-mura Airu Kiki Ippatsu ( モンハン日記ぎりぎりアイルー村)[12].

2 października 2016 roku rozpoczęto transmisję serialu anime, opartego na opowiadaniach z gry Monster Hunter Stories[12].

Manga | edytuj kod

W kwietniu 2008 roku Capcom i Kōdansha wspólnie opublikowali mangę na podstawie serii gier, zatytułowaną Monster Hunter Orage. Autorem mangi jest Hiro Mashima. Ostatni z czterech tomów wydany został 4 maja 2009 roku, a 28 czerwca 2011 roku miała miejsce jej premiera w języku angielskim[12].

Gra karciana | edytuj kod

W październiku 2008 roku wydana została gra karciana zatytułowana Monster Hunter Hunting Card.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

 1. Ulepszona wersja, wydana początkowo tylko w Japonii na platformę PlayStation 2, nosiła nazwę Monster Hunter G, jednak 12 maja 2006 roku w Ameryce Północnej oraz w Europie wydana została również wersja na PlayStation Portable, zatytuowana Monster Hunter Freedom.
 2. Ulepszona wersja wydana została 28 sierpnia 2007 w Ameryce Północnej oraz Europie na PlayStation Portable pod nazwą Monster Hunter Freedom 2. 27 marca 2009 roku wydane zostało kolejne ulepszenie na platformę PlayStation Portable pod nazwą Monster Hunter Freedom Unite, a 2 lipca 2014 roku ukazało się wydanie na system operacyjny iOS pod tą samą nazwą.
 3. Zmieniona wersja gry ukazała się tylko w Japonii na konsole PlayStation Portable (1 grudnia 2010) oraz PlayStation 3 (25 sierpnia 2011) pod nazwą Monster Hunter Freedom 3. Ulepszoną wersję zatytułowaną Monster Hunter 3 Ultimate wydano 19 marca 2013 roku w Ameryce Północnej oraz Europie na konsole Nintendo 3DS oraz Wii U.
 4. Ulepszoną wersję wydano 11 października 2014 roku w Europie i Ameryce Północnej na konsole Nintendo 3DS. Ulepszenie nosi tytuł Monster Hunter 4 Ultimate.
 5. 6 września 2019 roku na konsole Xbox One i PlayStation 4 wydany zostanie oficjalny dodatek zatytułowany Monster Hunter: World – Iceborne. Na komputery PC dodatek zadebiutuje w styczniu 2020 roku.
 6. Wersja na PC wydana została 9 sierpnia 2018 roku.
 7. W 2011 roku wydano rozszerzenie zatytułowane Monster Hunter Diary: Poka Poka Airou Village G. W 2015 roku wydano wersję na konsolę Nintendo 3DS zatytułowaną Monster Hunter Diary: Poka Poka Airou Village DX.
 8. W 2016 roku wydana została ulepszona wersja gry, zatytuowana Monster Hunter Frontier Z i wydana na konsole Wii U, PlayStation 4, PlayStation 3, PlayStation Vita oraz Xbox 360.
 9. Początkowo gra nosiła nazwę Monster Hunter Smart, jednak została ona zmieniona.

Przypisy | edytuj kod

 1. Iwata Asks, iwataasks.nintendo.com [dostęp 2019-08-14] .
 2. a b Monster Hunter, Monster Hunter Wiki [dostęp 2019-08-13]  (ang.).
 3. a b c d Gamepedia, Hunting Giants: A Brief History of Monster Hunter [dostęp 2019-08-14] .
 4. a b BobB. Mackey BobB., The Gateway Guide to Monster Hunter: Where Should I Start?, USgamer, 25 stycznia 2018 [dostęp 2019-08-14]  (ang.).
 5. a b c d e f g KezaK. MacDonald KezaK., Call me Mr Monster Hunter: the man who guided a Japanese curiosity to global success, „The Guardian”, 21 lutego 2018, ISSN 0261-3077 [dostęp 2019-08-14]  (ang.).
 6. a b c d e f JamesJ. Mielke JamesJ., How Monster Hunter rose from niche import to an international sensation, PC Gamer, 6 sierpnia 2018 [dostęp 2019-08-14]  (ang.).
 7. a b GryOnline.pl, Monster Hunter [dostęp 2019-08-12] .
 8. a b c d e f WesleyW. Yin-Poole WesleyW., As Monster Hunter turns 10, can Capcom finally make the west listen?, Eurogamer, 11 marca 2014 [dostęp 2019-08-14]  (ang.).
 9. 【MH15周年】メモリアルムービー. [dostęp 2019-08-14].
 10. Iwata Asks, iwataasks.nintendo.com [dostęp 2019-08-14] .
 11. Seria Monster Hunter – seria gier – GRYOnline.pl, GRY-Online.pl [dostęp 2019-08-14]  (pol.).
 12. a b c d e Monster Hunter (series), Capcom Database [dostęp 2019-08-14]  (ang.).
 13. How long is Monster Hunter Freedom Unite?, howlongtobeat.com [dostęp 2019-08-14] .
 14. Monster Hunter for PlayStation 2 – GameRankings, www.gamerankings.com [dostęp 2019-08-14] .
 15. Monster Hunter, Metacritic [dostęp 2019-08-14]  (ang.).
 16. Monster Hunter: World for PlayStation 4 – GameRankings, www.gamerankings.com [dostęp 2019-08-14] .
 17. Monster Hunter: World, Metacritic [dostęp 2019-08-14]  (ang.).
 18. a b OllieO. Barder OllieO., The 'Monster Hunter' Series Celebrates Its 15th Anniversary With New Trailer, Forbes [dostęp 2019-08-14]  (ang.).
Na podstawie artykułu: "Monster Hunter (seria)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy