Montmartre


Na mapach: 48°53′13″N 2°20′28″E/48,886944 2,341111

Montmartre w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Widok na dzielnicę Montmartre z Katedry Notre-Dame Kolej linowo-terenowa

Montmartre – historyczna dzielnica (quartier) Paryża, położona na wzgórzu o tej samej nazwie, znajdująca się w XVIII dzielnicy miasta.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Fragment ten jest zabudowany starymi kamienicami, ciągnącymi się wzdłuż krętych i ostro wznoszących się, brukowanych uliczek i wąskich przejść ze schodami, o wyraźnie odmiennym charakterze niż reszta miasta. Niegdyś dzielnica ta miała charakter centrum rozrywki i głównej siedziby bohemy artystycznej. Obecnie jest niemal w całości opanowana przez przemysł turystyczny.

Istnieją przypuszczenia, że na tym wzgórzu poniósł około roku 250 męczeńską śmierć pierwszy biskup Paryża święty Dionizy (po francusku Saint Denis) z dwoma towarzyszami Rustykiem i Eleuterem, stąd nazwa Mons Martyrorum (Wzgórze Męczenników). W rzeczywistości jednak pierwotna nazwa Mons Mercurii - w francuskojęzycznej wersji nazwa odwołuje się do un mons Martis („góra Merkurego”; wśród dawnych nazw łacińskich nazwy poświęcone bogu Merkuremu są częste) była przekształcana kolejno w Mons Mercori, następnie w Mons Martyrum (zgodnie z etymologią naiwną z czasów chrześcijańskich) i wreszcie w Montmartre[1].

Tutaj w 1534 roku Ignacy Loyola wraz z małą grupką złożył śluby założenia zakonu jezuitów.

W końcu XI wieku na szczycie wzgórza założono klasztor benedyktynek. W czasie rewolucji francuskiej klasztor został zniszczony, a pozostałością po nim jest kościół St-Pierre. Przy klasztorze istniała osada o podejrzanej sławie (tanie wyszynki), a teren wokół niej miał charakter wiejski, z licznymi wiatrakami.

Już w połowie XIX wieku Montmartre stał się ulubionym miejscem artystycznej cyganerii.

Pod koniec XIX wieku Montmartre włączono do Paryża, co zapoczątkowało jego szybką urbanizację. Na szczycie wzgórza Montmartre zbudowano eklektyczną bazylikę Sacré-Cœur, a poniżej pierwszy kościół żelbetowy Saint Jean de Montmartre. W okolicy znajduje się jeden z ważniejszych paryskich cmentarzy – Cimetiere de Montmartre.

Atrakcje turystyczne | edytuj kod

Muzea | edytuj kod

Znani ludzie | edytuj kod

Znani ludzie urodzeni na Montmartre | edytuj kod

Znani ludzie którzy mieszkali na Montmartre | edytuj kod

W kamienicy Bateau-Lavoir mieszkała grupa artystów związanych z Pablo Picasso. W tej okolicy znajdowało się wiele znanych restauracji, lokali rozrywkowych, music-halli, teatrzyków i kabaretów. Niewątpliwie najsławniejszy z nich to Moulin Rouge. Tuż przed I wojną światową większość artystów przeniosła się na Montparnasse.

Obecnie Montmartre jest zaliczony do rejonów Paryża o historycznym znaczeniu, dlatego jego rozbudowa i przebudowa została ograniczona. Obecnie tutaj znajduje się najsłynniejszy paryski pchli targ i targowisko księgarzy.

Transport | edytuj kod

Dzielnica Montmartre jest obsługiwana przez linię nr 2 metra w Paryżu, stacje: Blanche, Pigalle, Anvers i linię nr 12 metra w Paryżu, stacje: Pigalle, Abbesses, Lamarck – Caulaincourt.

Przypisy | edytuj kod

  1. Cienkowski, W. P., Sekrety imion własnych, Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych, Warszawa 1965, s. 144.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Montmartre" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy