Moszczenica (powiat gorlicki)


Na mapach: 49°43′17″N 21°06′32″E/49,721389 21,108889

Moszczenica (powiat gorlicki) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Kaplica Chrystusa w Ciemnicy Nowy kościół Remiza OSP

Moszczenicawieś w Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Moszczenica.

Pod względem geograficznym znajduje się na Pogórzu Ciężkowickim, w dolinie potoku Moszczanka i na okolicznych wzniesieniach tego pogórza[2].

Spis treści

Integralne części wsi | edytuj kod

Historia | edytuj kod

Początki osadnictwa | edytuj kod

Ślady kultury ludzkiej na terenie ziemi bieckiej pochodzą z okresu neolitu, ok. 1700 r. p.n.e. Najstarsza ludność z tego okresu pozostawiła po sobie liczne narzędzia krzemienne i kamienne, znalezione nad rzeką Ropą w Bieczu, Gorlicach i okolicach. Osadnictwo na tym terenie skupiało się wokół rzeki Ropy. W XIV wieku rozwinęła się kolonizacja niemiecka lokująca wsie na prawie niemieckim (magdeburskim). Wtedy też założono ok. 1348 Moszczenicę i wiele innych. W sumie na terenie kasztelanii bieckiej w XIV wieku powstało 57 osad.

Lokowanie wsi | edytuj kod

Miejscowość została założona w czasach króla Kazimierza Wielkiego przez Jana Herberta w 1348, na prawie niemieckim (magdeburskim). Położona na Pogórzu Ciężkowickim w malowniczej dolinie rzeczki Moszczanki. Niegdyś wchodziła w skład niegrodowego starostwa libuskiego. Jeszcze przed założeniem wsi, na jej dolnym terenie zamieszkiwali osadnicy, którzy przybyli na te ziemie w XII i XIII wieku. Większa część ludności została jednak wymordowana lub wzięta do niewoli (jasyr) przez Tatarów.

Fakt wcześniejszego zamieszkiwania na tych terenach podkreśla również akt lokacyjny „wszystkie dotychczasowe prawa polskie zostają zniesione i zastąpione prawem niemieckim”.

23 czerwca 1348 król Kazimierz Wielki wydał dokument lokacyjny na założenie wsi nad rzeką Moszczenycza. Oryginał tego dokumentu jest nieznany, a kopia pochodzi z wpisu do ksiąg grodzkich bieckich dokonanego dwieście lat później (31 sierpnia 1584), roku według transumptu królowej Jadwigi w Krakowie z 16 marca 1399.

Obszar nowo lokowanej wsi był stosunkowo duży i wynosił 80 łanów (jeden łan frankoński to 43,5 morgi, czyli 24,48 hektary). Jako, że wieś zlokalizowano w dolinie rzeki na terenach równinnych, jej obszar podzielono na pasy ciągnące się od rzeki lub drogi do granicy wsi albo lasu. Był to tzw. układ łanowy, którego pozostałości możemy jeszcze dziś zaobserwować.

Rozwój osadnictwa | edytuj kod

Osadnictwo rozwijało się powoli, gdyż konieczne było karczowanie lasów. Zwykle proces ten postępował od ujścia w górę rzek i potoków. Stąd możemy przyjąć, że górna część Moszczenicy jest późniejsza od dolnej. Prawdopodobnie to osadnicy pochodzenia niemieckiego karczowali teren pod uprawę i dlatego górna część Moszczenicy (wcześniejsza) nazywana jest często w dokumentach niemiecką, a dolna (późniejsza) – polską.

Ludność nowo założonej wsi składała się z grupy osób pochodzenia polskiego i niemieckiego, Mogą o tym świadczyć na przykład rozpowszechnione w Moszczenicy Górnej nazwiska: Niemiec i Brach. W lutym 1846, podobnie jak w sąsiednich miejscowościach, doszło ze strony chłopów do krwawych napaści na dwory. Wydarzenia te przeszły do historii jako rzeź galicyjska. W 1847 nastąpiła klęska głodu, a później epidemie, w wyniku których w przeciągu dwóch lat zmarło w Moszczenicy prawie tysiąc osób.

Zabytki | edytuj kod

Obiekty wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego[5]

Ciekawostki | edytuj kod

Moszczenica a propaganda PRL | edytuj kod

W 2007, na drugiej płycie (lata 50.) z cyklu „Propaganda PRL”, ukazującego życie codzienne w czasach komunizmu, pojawił się film krótkometrażowy pt. „Kobiety z Moszczenicy”, nagrany przez Polską Kronikę Filmową w 1950 z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Zaczyna się on od ukazania kobiet, śpieszących się na zebranie koła gospodyń wiejskich gromady Moszczenica. Następne ujęcie prowadzi do środka świetlicy, gdzie z okazji Dnia Kobiet przemawia ówczesna przewodnicząca, Kunegunda Jemiołowa. Później poszczególne mieszkanki deklarują z okazji swojego święta dodatkowe zobowiązania produkcyjne. Na taśmie pokazano jak Julia Bożek wypowiada swoje zobowiązanie (tu głos lektora cichnie, a słychać kobiece wiwaty), Stanisława Repeć deklaruje 1000 dodatkowych jaj, a Wiktoria Garnuch obiecuje założyć hodowlę czerwonego bydła. Film kończy się entuzjastycznym podpisywaniem deklaracji przez kobiety i podziwem dla ich przedsiębiorczości.

Odkrycie pozostałości średniowiecznego kościoła | edytuj kod

W 2009 podczas prac przy budowie kanalizacji odkryto pozostałości kościoła pod wezwaniem Matki Bożej, Koronacji Chrystusa oraz Świętych Szymona i Judy Tadeusza, pochodzące z połowy XIV wieku[6].

Znani mieszkańcy wsi | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2013, s. 796 [dostęp 2020-12-23] [zarchiwizowane z adresu 2014-02-22] .
  2. Pogórze Ciężkowickie. Mapa 1: 50 000. Kraków: Compass, 2005. ISBN 83-89165-37-6.
  3. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  4. TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju). Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 18.11.2015].
  5. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie. 2020-09-30.
  6. Halina Gajda: Moszczenica: ludzkie szczątki i fundamenty kościoła (pol.). gazetakrakowska.pl, 24.07.2009. [dostęp 2009-08-01].
Na podstawie artykułu: "Moszczenica (powiat gorlicki)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy