Murawka darniowiec


Murawka darniowiec w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Murawka darniowiecgatunek mrówki z podrodziny Myrmicinae.

Spis treści

Rozmieszczenie i środowisko | edytuj kod

Gatunek południowopalearktyczny, ciepło- i sucholubny, zasiedla środowiska otwarte, porośnięte rzadką roślinnością zielną oraz mocno prześwietlone lasy. W siedliskach stosunkowo wilgotnych gniazduje w miejscach wyniesionych (suchych), choć z reguły unika wilgotnych łąk i lasów. Często pojawia się na obszarach zurbanizowanych[2]. Pospolity w całej Polsce, ale nie występuje w wyższych partiach gór[3].

Charakterystyka | edytuj kod

Długość ciała robotnic 3,0-4,0 mm; ciało czarnobrunatne lub brunatne. Stylik dwuczłonowy. Czułki 12-segmentowe. Królowa wielkości około 8 mm. Mrówki drapieżne i padlinożerne, korzystają też ze spadzi mszyc, głównie korzeniowych, a ich dietę uzupełniają nasiona, zwłaszcza roślin zielnych[4]. Mrówki sąsiadujących ze sobą gniazd często toczą bitwy terytorialne. Robotnice nie oddalają się daleko od gniazda. Liczebność kolonii może osiągnąć 50000. W gnieździe może być więcej niż jedna królowa, ale najczęściej tworzy kolonie monoginiczne. Robotnica może żyć aż do 5 lat, a królowa znacznie dłużej. Loty godowe odbywają się od czerwca do początków sierpnia.

Gniazda | edytuj kod

Gniazduje przeważnie w piaszczystej glebie (gniazda często z ziemnymi kopczykami), pod kamieniami ale także w próchniejących pniach. Podobnie jak hurtnicę zwyczajną można ją spotkać w mieście na chodnikach. Budowa gniazda pod kamieniami i płytami chodnikowymi związana jest z wykorzystaniem przez termofilne mrówki ciepła, dzięki któremu kolonie szybciej się rozwijają.

Podgatunki | edytuj kod

U murawki darniowiec wyodrębniono 11 podgatunków[potrzebny przypis]:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Tetramorium caespitum, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online]  (ang.).
  2. Krzysztofiak L., Krzysztofiak A.,: Mrówki Formicidae Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej.. 2006. http://czlowiekiprzyroda.eu/Ksiazki/29.pdf
  3. Radchenko A., Czechowska W., Czechowski W.: Klucze do oznaczania owadów Polski. Część XXIV Błonkówki – Hymenoptera Zeszyt 63 Mrówki – Formicidae. Toruń: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, 2004.
  4. Krzysztofiak L., Krzysztofiak A.,: Mrówki środowisk leśnych Polski – przewodnik terenowy. 2004.
Identyfikatory zewnętrzne (takson):
Na podstawie artykułu: "Murawka darniowiec" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy