Murcja (miasto)


Na mapach: 37°58′48″N 1°07′48″W/37,980000 -1,130000

Murcja (miasto) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Murcja (hiszp. Murcia) – miasto w południowo-wschodniej Hiszpanii, stolica regionu o tej samej nazwie, nazywana Sadem Europy, znana głównie z katedry.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Miasto założone w 825 roku przez Abd ar-Rahmana II. W XI-XIII wieku stolica samodzielnego państwa. Panowanie arabskie zakończyło się w 1243 roku.

Gospodarka | edytuj kod

W okolicach uprawia się na dużą skalę winorośl, cytrusy, warzywa i kwiaty.

Komunikacja | edytuj kod

W mieście znajduje się stacja kolejowa Murcia del Carmen w dzielnicy Carmen. Komunikacja miejska składa się z 2 linii tramwajowych i linii autobusowych.

Ważne budowle i osobistości | edytuj kod

Najsłynniejszą budowlą jest potężna gotycka katedra Santa Maria (Catedral de Santa María), której wieża ma 92 m wysokości i po wieży w Sewilli (96 m) – jest najwyższa w Hiszpanii. Dzwony tej katedry, których łącznie jest 25 wybijają zawsze godzinę 13, czyli czas na posiłek. Jej późniejsza, barokowa fasada wykonana jest z jasnego marmuru tj.: dwie kondygnacje potężnych korynckich kolumn ujmują dziesiątki kamiennych rzeźb, z koronacją Najświętszej Marii Panny w centrum i Wniebowzięciem powyżej. Wokół nich znajdują się figury hiszpańskich świętych i królów.

Zabytkiem eklektyzmu jest wielostylowe Kasyno (dawniej klub dla elit miejskich – obecnie udostępnione do zwiedzania).

Miasto posiada bogate zbiory dzieł barokowego rzeźbiarza Francisco Salzillo (1707-1783), który urodził się i zmarł w Murcji. Przy Plaza San Agustín znajduje się muzeum jego twórczości – Museo Salzillo. Z miastem związany był także rzeźbiarz José Planes i konserwatywny pisarz oraz poeta José Selgas.

Geografia | edytuj kod

Miasto leży nad rzeką Segura.

Klimat | edytuj kod

Znajduje się ono w strefie ciepłego klimatu półpustynnego (klasyfikacja KöppenaBSh)[1]. Zimy są bardzo łagodne, a lata – długie, w połowie gorące, z bardzo małą ilością opadów. Okazjonalnie występuje intensywny deszcz. Suma rocznych opadów wynosi około 300 mm. Nocne przymrozki są rzadkie[1], średnio do 5,5 raza rocznie[2].

Demografia | edytuj kod

Według danych hiszpańskiego Ministerstwa Rozwoju tzw. Wielki Zespół Miejski Murcji (hiszp. Grande Área Urbana) ma 643 854 mieszkańców na powierzchni 1231 km²; w latach 2001–2011 nastąpił wzrost ludności o 119 884 osób, czyli 23%[4].

Rozwój populacji (1842-2010)


Miasta partnerskie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Murcia (Spain) Regional station in Europe (ang.). Federal Office of Meteorology and Climatology MeteoSwiss. [dostęp 2014-11-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-08)].
  2. a b Standard climate values. Murcia – Agencia Estatal de Meteorología.
  3. Standard climate values. San Javier Aeropuerto – Agencia Estatal de Meteorología.
  4. Ministerio de Fomento de España: Áreas urbanas.
Kontrola autorytatywna (gmina w Hiszpanii):
Na podstawie artykułu: "Murcja (miasto)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy