Mury miejskie


Mury miejskie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Mur Aureliana w Rzymie (2006) Mury miejskie w Carcassonne (2007) Mury miejskie w Tallinnie (2007) Mury miejskie w Krakowie (2020) Miejskie mury obronne w Warszawie (2011)

Mury miejskie – historyczne fortyfikacje otaczające dawniej miasta, chroniąc je przed atakami z zewnątrz.

Spis treści

Początki | edytuj kod

Pierwsze mury miejskie budowano już w okresie starożytnym. Do historii przeszły mury takich miast jak Babilon, Jerycho czy Troja. Warto tu też wymienić słynne Długie Mury osłaniające Ateny podczas wojny peloponeskiej. Mury starożytnych miast greckich i Bliskiego Wschodu budowane były zazwyczaj z nieciosanych wielkich bloków kamiennych, kładzionych jeden na drugim (Mykeny) albo powstawały z cegieł łączonych zaprawą (Babilon). Mury z ciosanych kamieni łączonych zaprawą to domena epoki hellenistycznej i czasów rzymskich. Sam Rzym natomiast przez długi czas nie posiadał murów miejskich. W Europie barbarzyńskiej mury budowały plemiona celtyckie. Miały one formę drewnianego szalunku wypełnionego kamieniami i ziemią (tzw. Murus Gallicus).

Średniowiecze | edytuj kod

W średniowieczu mury były bardzo popularne – uważano, że każde większe miasto powinno je mieć. W zależności od warunków topograficznych mury miejskie otaczały miasto w całości lub tylko częściowo (przeszkody naturalne takie jak skały, rzeki i zbiorniki wodne zastępowały wówczas brakujące fragmenty muru). Wjazd do miasta zapewniały bramy. Często mury miejskie zwieńczone były przejściem obronnym z otworami strzeleckimi, niejednokrotnie przejścia te były zadaszone. Czasami mur zwieńczony był jedynie warstwą kamieni spadających w razie ataku na agresorów. Z czasem mury uzupełniano fosą, wieżami obronnymi (szczególnie bramy i narożniki), a nawet dodatkowym niższym murem zewnętrznym (międzymurze podzielone było wówczas murami poprzecznymi). Niekiedy przed bramą budowano specjalne konstrukcje obronne – barbakany. Także powstające pod miastem osady otaczano po pewnym czasie murami. Oprócz funkcji obronnej mury miejskie pełniły funkcje reprezentacyjne, co widoczne jest szczególnie w architekturze bram wjazdowych.

Czasy nowożytne | edytuj kod

Wynalezienie broni palnej pociągnęło za sobą dalsze zmiany w wyglądzie murów miejskich. W ważnych strategicznie miejscach, takich jak bramy i narożniki, budowano masywne basteje obsadzone działami. Pozostała część murów nie zapewniała jednak wystarczającej obrony przed ostrzałem artylerii. Z tego względu miasta zaczęto otaczać bastionami i sypanymi wałami ziemnymi. Umocnień tego typu nie można było tak łatwo przesunąć na zewnątrz, jak miało to miejsce w wypadku murów starego typu, niejednokrotnie rozszerzanych, a nawet budowanych na nowo. Hamowało to rozwój przestrzenny miast i przyczyniało się do zagęszczenia zabudowy wewnątrz miasta.

Większość fortyfikacji miejskich została rozebrana w XIX wieku. W niektórych miastach na ich miejscu zakładano parki zwane plantami (np. w Krakowie).

Miasta z zachowanymi murami (wybór) | edytuj kod

Polska | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Mury obronne polskich miast. Mury miejskie w Jaśle Mury miejskie w Kamiennej Górze Mury miejskie w Kłodzku Mury w Olkuszu (rekonstrukcja) Odbudowana baszta przy murach obronnych Opola Fragment murów miejskich z dwoma basztami w Prudniku Mury obronne w Stargardzie Szydłów – mury miejskie Mury miejskie Torunia Zadaszone przejście obronne na murach miejskich Norymbergi

Europa | edytuj kod

Ameryka | edytuj kod

Mury San Felipe de Barajas, Cartagena de Indias, Kolumbia.

Świat | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Mury Obronne w Ziębicach – Infoturystyka.pl, www.infoturystyka.pl [dostęp 2017-11-25]  (pol.).
Kontrola autorytatywna (mur obronny):
Na podstawie artykułu: "Mury miejskie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy