Mutacja (prasa)


Mutacja (prasa) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mutacja prasowa – określenie specjalnej wersji gazety przygotowywanej dla danego regionu. Taki dziennik wydawany jest w wersji np. ogólnokrajowej lub regionalnej z dodatkami lokalnymi sprzedawanymi niezależnie w każdym z regionów, powiatów, itp.[1] Według Związku Kontroli Dystrybucji Prasy jest to wydanie tytułu prasowego mogącego się różnić w ramach jednego nakładu ze względu na aktualność lub zasięg dystrybucji, jednakże różnice te nie mogą pozbawiać kolejnego numeru jego istotnych cech[2].

Takie wydania posiada m.in. Gazeta Lubuska. Najważniejsza z nich to "Gazeta Gorzowska" (1958-73). W latach 1955-61 liczba mutacji rosła od 2 przez 4, do 8 w 1969, a nawet 9 w roku 2000. W 2012 Gazeta Lubuska posiadała już tylko 3 mutacje[1]. Większą liczbą mutacji posiada Gazeta Pomorska (Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Inowrocław, Chojnice, Grudziądz)[3]. Historycznie było ich więcej (Świecie, Żnin, Brodnica, Tuchola, Sępólno Krajeńskie)[4], ale zostały zlikwidowane ze względów oszczędnościowych.

Współcześnie mutacje pojawiają się głównie na skutek likwidacji samodzielności dotychczasowych tytułów prasowych. Dotyczy to np. szczecińskiej mutacji „Głosu – Dziennika Pomorza”, co do której używany jest tytuł „Głos Szczeciński” - identyczny z tytułem istniejącej wcześniej samodzielnej gazety[5].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Jedna, ale nie zawsze taka sama
  2. Regulamin kontroli nakładu i dystrybucji prasy zarejestrowanej w Związku Kontroli Dystrybucji Prasy
  3. Gazeta Pomorska
  4. "Gazeta Pomorska" wprowadziła dwie nowe mutacje dziennika i planuje kolejne
  5. Krzysztof Flasiński Konsekwencje kryzysu ekonomicznego w prasie lokalnej i regionalnej na przykładzie mediów szczecińskich
Na podstawie artykułu: "Mutacja (prasa)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy