Muzeum Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie


Na mapach: 53°49′44,04″N 20°41′26,16″E/53,828900 20,690600

Muzeum Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Salon Muzyczny im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewiemuzeum z siedzibą w Barczewie, poświęcone osobie kompozytora Feliksa Nowowiejskiego. Placówka jest obecnie miejską jednostką organizacyjną, działającą w ramach barczewskiego Centrum Kultury i Promocji Gminy.

Muzeum powstało w 1961 roku, a na jego siedzibę przeznaczono budynek, stojący w miejscu dawnego domu rodzinnego kompozytora. Od początku swego istnienia placówka pozostawała w gestii władz miejskich i powiatowych, natomiast opiekę merytoryczną nad zbiorami sprawowało Muzeum Mazurskie w Olsztynie. Otwarcie barczewskiego muzeum miało miejsce 15 lipca 1961 roku, w przeddzień pięćdziesiątej pierwszej rocznicy prawykonania "Roty" na krakowskich Błoniach. Od 2007 roku placówka nosi nazwę Salonu Muzycznego im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie.

W zbiorach muzeum znajdują się liczne pamiątki po Feliksie Nowowiejskim, m.in. fotografie, dokumenty, nuty, rękopisy utworów oraz utwory drukiem. Ponadto zobaczyć tu można jego fortepian, frak oraz maskę pośmiertną, a także oryginalne meble, pochodzące z domu rodzinnego. Oprócz tego w skład ekspozycji wchodzą zabytkowe piece, pochodzące z Woryt, Reszla i Olsztyna, a także XIX-wieczne figury sakralne z Barczewa (Św. Agata, Św. Rozalia).
Od 2002 roku odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego, a także inne koncerty i wystawy.

Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym od wtorku do soboty (niedziele - tylko po uprzednim uzgodnieniu). Od lutego 2014 roku placówka jest nieczynna z powodu remontu[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Salon Muzyczny im. F. Nowowiejskiego (pol.). barczewo.home.pl. [dostęp 2014-12-01].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Muzeum Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy