Muzeum Historii Fotografii


Na mapach: 50°04′12,27″N 19°55′25,47″E/50,070075 19,923742

Muzeum Fotografii w Krakowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Muzeum Historii Fotografii)
To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 9 lut 2021. Od tego czasu wykonano 5 zmian, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Fragment ekspozycji muzeum

Muzeum Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie (MuFo) − muzeum w Krakowie, publiczna placówka muzealna poświęcona zagadnieniom fotografii. Muzeum zostało utworzone z dniem 31 grudnia 1986 roku.

Spis treści

Zbiory | edytuj kod

Trzon kolekcji Muzeum stanowi część zbioru  Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego, przekazany muzeum w latach 1988–1991, obejmujący kolekcję fotografii dawnej, zawierającą przede wszystkim zdjęcia atelierowe, unikatowy zbiór fotografii artystycznej, w tym prace Wojciecha Buyko, Jana Bułhaka i autochromy Tadeusza Rzący, a także sprzęt fotograficzny i kinematograficzny.

Zbiory składają się z następujących zespołów obiektów:

 • kolekcji głównej, obejmującej fotografię i sprzęt fotograficzny oraz filmowy,
 • zespołu materiałów pomocniczych: badawczych i edukacyjnych,
 • kolekcji fotografii wirtualnych,
 • biblioteki fachowej.

Złożoność fotograficznego obszaru odzwierciedla podział kolekcji głównej muzeum na kolekcje szczegółowe[1]:

 • sztuki, obejmującej zarówno obiekty należące do historycznego nurtu fotografii artystycznej, jak i prace fotograficzne oraz wykonane w innych technikach, pokazujące  lub analizujące fenomen obrazowania,  
 • fotografii historyczno-społecznej, do której należą:  reportaż, fotografia dokumentalna, rodzinna i amatorska,
 • sprzętu fotograficznego i kinematograficznego, w szczególności aparatów fotograficznych, sprzętu ciemniowego oraz kamer i projektorów.

W zasobach biblioteki Muzeum znajduje się 15 tysięcy pozycji poświęconych zagadnieniom fotografii i obrazu, w tym: książki, czasopisma, katalogi wystaw, albumy, podręczniki fotograficzne i druki ulotne.

Historia | edytuj kod

Początki Muzeum sięgają zorganizowanego przez Władysława Klimczaka, w 1972 roku, muzeum przy Krakowskim Towarzystwie Fotograficznym. Trzy lata później otrzymało ono imię profesora Władysława Bogackiego. Mieściło się w pałacu Pugetów przy ulicy Starowiślnej 13, a od 1982 roku, w kamienicy Hetmańskiej przy Rynku Głównym 17.

31 grudnia 1986 roku, powołano odrębną, nie związaną z Krakowskim Towarzystwem Fotograficznym instytucję podległą Wydziałowi Kultury i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Na początku lat 90. XX w. o Kamienicę Hetmańską zaczęli upominać się prawowici właściciele. Muzeum razem z Krakowskim Towarzystwie Fotograficznym otrzymało nakaz opuszczenia zajmowanego lokalu do końca 1992 roku.

Od 1992 roku Muzeum mieści się przy ul. Józefitów 16, a od 2007 roku nosi imię Walerego Rzewuskiego. W 2018 roku tymczasową siedzibą muzeum stała się zabytkowa strzelnica przy ul. Królowej Jadwigi 220 na Woli Justowskiej; udostępniono w niej wystawę stałą pt. Portret oraz wystawę prac Wojciecha Plewińskiego[2].

Za pracę na rzecz fotografii, Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie zostało uhonorowane Złotym Medalem „Zasłużony dla Fotografii Polskiej” - odznaczeniem przyznawanym przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stawarzyszenia Twórców[3].

Dyrektorzy[4] | edytuj kod

Status prawny i struktura organizacyjna Muzeum | edytuj kod

Muzeum działa w oparciu o ustawę o muzeach[5], ustawę o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej[6] oraz statut Muzeum Historii Fotografii w Krakowie nadany Uchwałą nr 381/2002 Zarządu Miasta Krakowa z dnia 7 marca 2002 roku[7][8]. Zgodnie ze statutem muzeum jest miejską instytucją kultury wyodrębnioną pod względem prawnym i ekonomiczno-finansowym, której organizatorem jest Gmina Miejska Kraków. W Muzeum istnieją następujące jednostki organizacyjne:

 1. Dział Inwentaryzacji i Gromadzenia Zbiorów
 2. Sekretarz Komisji Zakupów
 3. Dział Oświatowy, Wystaw i Promocji
 4. Dział Techniki i Technologii Fotografii
 5. Dział Fotografii
 6. Biblioteka i Archiwum
 7. Dział Administracji
 8. Dział Finansowo-Księgowy
 9. Stanowisko ds. Kadr i Sekretariatu
 10. Stanowisko ds. BHP

Nadzór nad Muzeum w sposób ogólny sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w sposób bezpośredni Rada Miasta Krakowa. Przy Muzeum działa dziesięcioosobowa Rada Muzeum, której członków powołuje i odwołuje Prezydent Miasta Krakowa[7]. Wewnętrznie zasady pracy Muzeum są określone w Regulaminie Organizacyjnym[9].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. JoannaJ. Różańska JoannaJ., Biuletyn Informacji Publicznej [dostęp 2020-01-03] .
 2. Wielkie otwarcie muzeum fotografii w budynku zabytkowej strzelnicy. W: Miejska Platforma Internetowa Magiczny Kraków [on-line]. 2018-09-16. [dostęp 2019-02-05].
 3. Wyróżnieni medalami przez Kapitułę Fotoklubu RP - lista. Strona oficjalna FOTOKLUBU RP, fotoklubrp.org [dostęp 2019-05-21] .
 4. Muzeum Fotografii w Krakowie - O nas, mufo.krakow.pl [dostęp 2020-12-27] .
 5. Ustawa z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (Dz.U. z 2020 r. poz. 902)
 6. Ustawa z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U. z 2020 r. poz. 194)
 7. a b Statut Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Biuletyn Informacji Publicznej. [dostęp 20 października 2008].
 8. Uchwała Zarządu Miasta Krakowa w sprawie nadania statutu MHF
 9. Regulamin Organizacyjny Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Biuletyn Informacji Publicznej. [dostęp 20 października 2008].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Muzeum Historii Fotografii" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy