Muzeum Sztuki En Charod


Na mapach: 32°33′40″N 35°23′36″E/32,561111 35,393333

Muzeum Sztuki En Charod w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Muzeum Sztuki En Charod (hebr. המשכן לאמנות על שם חיים אתר; ang. The Museum of Art Ein Harod) – muzeum sztuki położone w kibucu En Charod Me’uchad, na północy Izraela. Jest to jedna z największych i najważniejszych galerii sztuki w kraju, zajmujące wyjątkowe miejsce pod względem charakteru zgromadzonych architektonicznych eksponatów i wyjątkowe oświetlenie.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Początki Muzeum Sztuki w kibucu En Charod sięgają 1937 roku. Mieszkający w Paryżu artysta przyjechał wówczas do kibucu. Przywiózł on z sobą swoją własną prywatną kolekcję dzieł sztuki, którą w styczniu 1938 roku udostępnił w drewnianej chacie kibucu. W październiku 1948 roku muzeum przeniosło się do stałego miejsca ekspozycji. Nowy budynek zaprojektował architekt Samuel Bickels. Umożliwił on pomieszczenie dużych ekspozycji dzieł sztuki, zapewniając oryginalne i niepowtarzalne wykorzystanie naturalnego oświetlenia. Do budynku dobudowano przestronne sale wystawowe, dziedzińce dla rzeźb, warsztaty, bibliotekę i audytorium[1].

Zbiory muzeum | edytuj kod

Muzeum Sztuki En Charod Wejście do muzeum Wejście do muzeum Wnętrze muzeum Wnętrze muzeum Wnętrze muzeum Wnętrze muzeum Wnętrze muzeum Ekspozycja na dziedzińcu Jeden z ogrodów rzeźby Otoczenie muzeum

Zbiory muzeum obejmują liczne judaika zgromadzone ze społeczności żydowskich tak ze wschodu, jak i z zachodu. Najważniejszym czynnikiem założenia muzeum była tragedia Holocaustu, w którym zginęło całe pokolenie żydowskich artystów. Dzieła sztuki pochodzą z XIX i XX wieku i obejmują obszar rzeźby, malarstwa, grafiki i fotografiki. W muzeum organizowane są liczne wystawy czasowe.

Sztuka żydowska | edytuj kod

Wizją założycieli muzeum było zachowanie sztuki i kreatywności żydowskich artystów z całego świata. Sztuka żydowska prezentowana jest w osobnym nowym budynku. Na liście prezentowanych tutaj artystów znajduje się 115 malarzy, rzeźbiarzy i innych artystów z całego świata. Między innymi są tu prace Jozefa Israëlsa, Maurycego Gottlieba, Maxa Liebermanna i innych.

Judaika | edytuj kod

Muzeum posiada stałą ekspozycję żydowskich przedmiotów rytualnych, które są podzielone ze względu na pochodzenie na różne grupy etniczne. Można tu zobaczyć zwoje Tory, chanukije i inne judaiki. Wśród nich znajdują się dzieła współczesnych artystów.

Sztuka izraelska | edytuj kod

Kolekcja muzealna obejmuje także prace współczesnych artystów izraelskich tworzących od początku XX wieku. Kolekcja jest połączona z bazą danych zawierającą dokumentację opisującą twórczość izraelskich artystów. Są tutaj gromadzone informacje o dziełach sztuki, wystawach i różnych wydarzeniach kulturalnych w Izraelu.

Kolekcja Tabernakulum są prace artystów izraelskich, od początku 20 wieku, dni do współczesnej Bezalela. W kolekcji znajdują się liczne posiadłości artystów (na żywo witryny, Menachem Shemi, Pinchas Cohen Gan, itp) i powszechne wdrażanie izraelskiej sztuki przez wieki. Kolekcja sztuki izraelskiej jest integralną częścią badań i dokumentacji, a szczególne wysiłki, aby oświetlić aspekty takie jak tworzenie artystek, baterie Gromadzenie i analiza procesów projektowania publikacji informacji świadomości i pamięci zbiorowej. Pokazuje przełom nastąpił w latach 80. (płeć meta, pracować hebrajskiego) były kamienie milowe umieszczenie muzeum, które wyznacza nowe terytorium i podświetleń do alternatywnego społecznej narracji kulturowej[2].

Biblioteka | edytuj kod

Odrębnym działem muzeum jest obszerna biblioteka, która zawiera tysiące książek o różnorodnej sztuce całego świata. Jest ona otwarta dla publiczności w celu prowadzenia badań i edukacji. Biblioteka publikuje katalogi dzieł sztuki oraz posiadanych dokumentów[3].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. About us (ang.). W: Museum of Art Ein Harod [on-line]. [dostęp 2015-04-28].
  2. The Collections (ang.). W: Museum of Art Ein Harod [on-line]. [dostęp 2015-04-28].
  3. The Museum Library (ang.). W: Museum of Art Ein Harod [on-line]. [dostęp 2015-04-28].
Kontrola autorytatywna (muzeum):
Na podstawie artykułu: "Muzeum Sztuki En Charod" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy