Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie


Na mapach: 51°07′56″N 23°28′40″E/51,132222 23,477778

Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie – muzeum z siedzibą w Chełmie. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną. Jej siedzibą są cztery budynki na terenie miasta: przy ul. Lubelskiej nr 55 (dawne Kolegium Pijarskie), nr 56a (budynek dawnej drukarni „Zwierciadło”) i nr 57 (zespół XIX wiecznych kamieniczek) oraz ul. św. Mikołaja 4 (dawna cerkiew św. Mikołaja).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pierwsza placówka muzealna w Chełmie – Cerkiewno-Archeologiczne Muzeum – została powołana przez władze carskie w 1882 roku. Zgromadzono w nim eksponaty, pochodzące z cerkwi greckokatolickich, które podczas likwidacji unickiej diecezji chełmskiej zostały zamienione na świątynie prawosławne, a ich wyposażenie gruntownie przekształcono. Były to ikony, obrazy, rzeźby, księgi i przedmioty liturgiczne. Działało do lat I wojny światowej.

Po zakończeniu wojny ocalałe zbiory przeniesiono do gmachu Gimnazjum im. S. Czarneckiego, gdzie staraniem dyrektora szkoły, Wiktora Ambroziewicza, utworzono Muzeum Ziemi Chełmskiej. Placówka działała do wybuchu II wojny światowej.

Po wyzwoleniu rozpoczęto starania o reaktywację placówki, a głównym ich orędownikiem był tutejszy regionalista, Kazimierz Janczykowski. W latach 1953–1969 przeniesiono zbiory z gmachu Gimnazjum do wyremontowanego budynku dawnego Kolegium Pijarów przy ul. Lubelskiej. W 1972 roku przy muzeum powstała „Galeria 72”, która dała początek galerii sztuki współczesnej.

W latach 80. XX wieku placówka uzyskała kolejne budynki: dawną cerkiew przy ul. św. Mikołaja oraz kamienicy przy ul. Lubelskiej 57. Natomiast w 1999 roku przejęła budynek przy ul. Lubelskie 56a.

W 1976 roku, w związku z utworzeniem województwa chełmskiego, placówka otrzymała nazwę Muzeum Okręgowe w Chełmie. Natomiast w 1999 roku nazwę tę zmieniono na Muzeum Ziemi Chełmskiej. W 2009 roku muzeum nadano imię Wiktora Ambroziewicza.

Zbiory | edytuj kod

W muzeum prezentowane są następujące wystawy stałe:

Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym z wyjątkiem poniedziałków. Wstęp jest płatny.

Galeria | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy