Dewanagari


Pismo dewanagari w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Dewanagari) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Rygweda, sanskrycki tekst pisany w dewanagari Typowa klawiatura maszyny do pisania w hindi

Dewanagari (देवनागरी, z sanskr. Devanāgarī; deva „bóg” + nagari „gród, miasto”) – pismo alfabetyczno-sylabiczne, używane w północnych, zachodnich i środkowych Indiach do zapisu kilkunastu języków z grupy języków indoaryjskich, m.in. sanskrytu, hindi, marathi, nepali.

Składa się z 46 znaków oraz ligatur. Zapis znaków jest poziomy, od strony lewej do prawej. Charakterystyczna dla niego jest pozioma linia (matra) nad każdą literą i ligaturą (oprócz znaków dha i bha, których linia jest niepełna). Dewanagari posiada także kilka znaków interpunkcyjnych oraz znaków o znaczeniu fonetycznym.

Rozwinęło się z brahmi, starszej formy pisma indyjskiego, którego najwcześniejsza postać znana jest z napisów cesarza Aśoki (poł. III w. p.n.e.). Najstarsze inskrypcje pochodzą z VII wieku.

Spis treści

Spółgłoski | edytuj kod

Na końcu tabeli alfabetu umieszcza się dwie grupy innego charakteru, używane w sanskrycie wedyjskim, języku marathi i radżasthani.

Implozje sindhi podkreślone.

Cyfry | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Andrzej Gawroński: Podręcznik sanskrytu Kraków 1932, wznowienia Lublin 1978, 1985, Warszawa 2004: s. 2–5.
  • Georg Bühler: Podręcznik sanskrytu Warszawa: Akademia Teologii Katolickiej, 1977 (Tytuł oryginału: Leitfaden für den elementarcursus des Sanskrit, Wien 1927. Przekład i opracowanie Bolesław Baranowski): s. 17–27.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Pisma świata

Kontrola autorytatywna (pismo alfabetyczno-sylabiczne):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Dewanagari" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy