Muzeum Ziemi Czarnkowskiej


Na mapach: 52°54′04,91″N 16°33′53,04″E/52,901364 16,564733

Muzeum Ziemi Czarnkowskiej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Muzeum Ziemi Czarnkowskiej – muzeum o charakterze historycznym, archeologicznym i etnograficznym, poświęcone okolicom Czarnkowa, Lipicy, Romanowa (obecnie Romanowo Górne i Dolne) i Walkowic. Znajduje się w Czarnkowie, w budynku dawnej pruskiej szkoły z końca XIX wieku.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Gromadzenie zbiorów dla muzeum rozpoczęło się już w okresie międzywojennym i prowadzone było przez profesorów tutejszego gimnazjum. Pierwotnie muzeum miało nosić nazwę "Muzeum Nadnoteckie", ale do wybuchu II wojny światowej nie udało się go utworzyć. Po wojnie gromadzeniem zbiorów zajmował się m.in. dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. Do idei utworzenia muzeum powrócono dopiero w 1994 roku, a ostatecznie otwarcia dokonano 10 czerwca 1998.

Ekspozycja | edytuj kod

Zbiory prezentowane są w trzech działach: archeologicznym (najstarsze przedmioty z 2 poł. I w. n.e.), etnograficznym (wiejskie wyposażenie z przełomu XIX i XX w.) i artystyczno-historycznym (pamiątki i archiwalia dotyczące powiatu czarnkowskiego). W muzeum znajduje się też ekspozycja stała "Z dziejów Czarnkowa". Wystawom czasowym towarzyszą wernisaże, spotkania autorskie i zajęcia o charakterze warsztatowym[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Muzeum Ziemi Czarnkowskiej (pol.). UM Czarnków. [dostęp 2010-08-31].

Bibliografia | edytuj kod

  • Herb miejscowości CzarnkówMuzea Wielkopolski. Poznań: Kwartet, 2004, s. 4-5. ISBN 83-917016-5-4.
Na podstawie artykułu: "Muzeum Ziemi Czarnkowskiej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy