Muzyka country


Muzyka country w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Muzyka country, utożsamiana mylnie z filmową country and western music – odmiana muzyki rozrywkowej, powstała w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku z ballad kowbojskich i traperskich, śpiewanych przez wędrownych grajków wyposażonych w bardzo skromne instrumentarium – banjo, gitara, skrzypce itp[1].

Pierwotnie prosta, oparta na trzyakordowym schemacie i instrumentarium składającym się z akustycznej gitary, skrzypiec i prostego zestawu perkusyjnego, wywodziła się z ortodoksyjnego folku z Appalachów. Z czasem wypracowała bardziej złożone instrumentarium, a jej forma stała się bardziej wyrafinowana. Zaczęła ulegać wpływom innych gatunków muzyki rozrywkowej takich jak: jazz, rock and roll (który według znawców pochodzi od country i początkowo wiele czerpał z jej doświadczeń), rock i pop.

Operuje stosunkowo prostym instrumentarium, na które obok sekcji rytmicznej składają się charakterystycznie brzmiące: gitara hawajska (pedal steel guitar); gitara akustyczna i gitara elektryczna oraz harmonijka ustna, a często także: banjo, skrzypce i pianino, tzw. honky tonk (celowo nieco rozstrojone)[2]. Utwory country to z reguły dynamiczne proste piosenki oparte na schemacie rockandrollowym i liryczne ballady, nierzadko w rytmie walca. Ich teksty opowiadają o codziennych sprawach zwykłych ludzi (miłość, praca, zabawa, problemy finansowe, kłopoty z dziećmi itp.).

Jedną ze znanych imprez muzyki country jest międzynarodowy Piknik Country odbywający się co roku w Mrągowie[3].

W Polsce dzień 30 września od 2015 roku obchodzony jest jako Polski Dzień Muzyki Country. Celem obchodów jest integracja środowiska (słuchacze, artyści, promotorzy, menedżerowie, organizatorzy wydarzeń), podniesienie świadomości Polaków na temat country i znaczenia tej muzyki w Polsce (w tym wiedza o artystach, reprezentatywnych inicjatywach) i edukacja fanów muzyki na temat źródeł i odmian tego gatunku. Inicjodawcą jest dziennikarz Wojciech Sobczak-Wojeński[4], autor tekstu piosenki "Chcemy Country" wykonywanej przez Pawła Bączkowskiego, autora muzyki.

Z czasem muzyka country wykształciła mnogość podgatunków i stylów. Do najważniejszych należą:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. COUNTRY AND WESTERN MUSIC - Encyklopedia Muzyki - RMF Classic, www.rmfclassic.pl [dostęp 2021-03-22] .
  2. Muzyka country. - Muzyka., sites.google.com [dostęp 2021-03-22] .
  3. MaciejM. Świątek MaciejM., To nie muzyka kowbojów, Folk24.pl [dostęp 2021-03-22]  (pol.).
  4. ŚwiatŚ. Kultury ŚwiatŚ., Polski Dzień Muzyki Country po raz drugi – Świat Kultury Poznań [dostęp 2020-09-30]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (gatunek muzyczny):
Na podstawie artykułu: "Muzyka country" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy