My Little Chickadee


My Little Chickadee w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Odtwórz plik multimedialny Zwiastun filmu (ang.)

My Little Chickadee – amerykański western komediowy z 1940 roku.

Spis treści

O filmie | edytuj kod

Mae West i W.C. Fields, główne gwiazdy filmu, podawani są jako współtwórcy scenariusza, jednak to West napisała większość tekstu[1]. Był to pierwszy film Mae od trzech lat, po tym, jak znalazła się na liście „box office poisons” w 1937 roku, obok m.in. Dietrich i Crawford[2]. Akcja filmu rozgrywa się w latach 80. XIX wieku na Dzikim Zachodzie. W filmie West wykonuje piosenkę „Willie of the Valley”.

Film, mimo niezbyt przychylnych recenzji krytyków[3], spotkał się z ogromnym sukcesem kasowym, przynosząc dochody rzędu 20 milionów dolarów w samych tylko Stanach Zjednoczonych. Była to jedna z najbardziej dochodowych produkcji 1940 roku, obok Przeminęło z wiatrem. My Little Chickadee jest jednym z najpopularniejszych filmów West[4], a także obrazem uznawanym jako najlepszy w dorobku zarówno Mae West jak i W.C. Fields[1].

Obsada | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Hal Erickson: My Little Chickadee > Overview (ang.). www.allmovie.com. [dostęp 2011-03-20].
  2. Dominique Mainon, James Ursini: Movie Icons: Mae West. Taschen, 2008, s. 142.
  3. Frank S. Nugent: W.C. Fields and Mae West Are Seen in 'My Little Chickadee' at the Roxy--Joe Penner in New Film (ang.). www.nytimes.com. [dostęp 2011-03-20].
  4. Anne Edwards: Streisand. Orion, 1997, s. 266.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "My Little Chickadee" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy