NHL (1917/1918)


NHL (1917/1918) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sezon NHL 1917/1918 był pierwszym sezonem ligi NHL, następczyni ligi National Hockey Association (NHA). Sezon zasadniczy składał się z dwóch rund. Pierwsza część tej fazy rozgrywek odbyła się od 19 grudnia do 4 lutego, druga od 6 lutego do 6 marca. Zwycięzcą pierwszej fazy została drużyna Montreal Canadiens, drugiej - Toronto Arenas. W rozgrywkach początkowo uczestniczyła drużyna Montreal Wanderers, która nie ukończyła rozgrywek. Powodem absencji tego zespołu był pożar, który spalił w styczniu 1918 roku Montreal Arena (hala na której rozgrywali mecze).

Drużyna z Toronto zwyciężyła w rozgrywkach posezonowych ligi NHL zdobywając O’Brien Trophy. Pozwoliło to drużynie Arenas grać w finale o Puchar Stanleya ze zwycięzca ligi Pacific Coast Hockey Association - Vancouver Millionaires. Rywalizacja zakończyła się zwycięstwem Arenas 3:2.

Spis treści

Sezon zasadniczy | edytuj kod

Nowa liga hokejowa NHL powstała w miejsce NHA 26 listopada 1917 roku. Pierwszym prezesem rozgrywek został Frank Calder, były sekretarz NHA. Pierwsze mecze odbyły się 19 grudnia tego samego roku. W inauguracyjnym spotkaniu pomiędzy Montreal Wanderers i Toronto Arenas padł wynik 10:9, a pierwszą bramkę w historii ligi zdobył Dave Ritchie. Mecz obejrzało 700 widzów.

Klub Wanderers zakończył rozgrywki po sześciu meczach sezonu zasadniczego. Spowodowano było to pożarem hali Montreal Arena w której rozgrywali mecze. Straty wyniosły 150 tysięcy dolarów. Drugi klub z Montrealu - Canadiens również rozgrywali mecze w tej hali, jednak po spłonięciu obiektu wrócili do swojej starej hali Jubilee Arena.

Najskuteczniejszym zawodnikiem sezonu został Joe Malone, który w 20 spotkaniach ligowych zdobył 44 bramki, czterokrotnie asystując przy bramkach kolegów z drużyny.

Tabela i wyniki | edytuj kod

Legenda: Lp. - miejsce, M - mecze, Z - zwycięstwa, R - remisy, P - porażki, Br - bramki, Bl - bilans bramkowy, Pkt - punkty,     = awans do playoff

Legenda: Lp. - miejsce, M - mecze, Z - zwycięstwa, R - remisy, P - porażki, Br - bramki, Bl - bilans bramkowy, Pkt - punkty,     = awans do playoff

Najlepsi strzelcy | edytuj kod

Playoff | edytuj kod

Drzewko playoff | edytuj kod

Po zakończeniu sezonu zasadniczego rozpocznie się walka o Puchar Stanleya w fazie playoff, która rozgrywana będzie w dwóch rundach. Drużyna, która zajęła wyższe miejsce w sezonie zasadniczym w nagrodę została gospodarzem rewanżowego spotkania w pierwszej fazie playoff, czyli w rozgrywkach o tytuł mistrza ligi NHL, bądź PCHA. Zwycięzcy awansowali do serii finałowej, która odbyła się w hali Arena Gardens.


Mistrzostwo NHL | edytuj kod

Toronto wygrało bramkami 10-7 i zdobyli O’Brien Trophy

Finał Pucharu Stanleya | edytuj kod

Finał Pucharu Stanleya odbył się od 20 do 30 marca 1918. Zmierzyły się w nim zwycięzca ligi NHL - Toronto Arenas oraz zwycięzca ligi PCHA - Vancouver Millionaires. Dla drużyny Toronto był to inauguracyjny sezon, zaś dla drużyny z Vancouver siódmy.

Zwycięzcą został zespół Toronto Arenas pokonało drużynę Vancouver Millionaires w pięciu meczach z bilansem bramek 18:21 na korzyść drużyny Millionaires. Decydującą bramkę o zdobyciu Pucharu Stanleya zdobył w trzeciej tercji, piątego meczu Corb Denneny.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "NHL (1917/1918)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy