Nagroda Emmy


Nagroda Emmy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 20 gru 2020. Od tego czasu wykonano 6 zmian, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną. Jest jedną z EGOT – czterech najważniejszych nagród kulturalnych w USA, obok Oscara (film), Tony Award (teatr) i Grammy Award (muzyka).

Nazwa „Emmy” jest feminizacją określenia immy, slangowego określenia dużych lamp CRT (ang. image orthicon tubes) stosowanych we wczesnych kamerach telewizyjnych, będących w powszechnym użyciu w latach 40. XX w. Odpowiednio do nazwy, statuetka przedstawia uskrzydloną kobietę z modelem atomu w uniesionych rękach, co ma być symbolem docenienia sztuki telewizyjnej przez przyznanie nagrody. Skrzydła upodabniają sztukę telewizyjną do jednej z muz, atom symbolizuje naukę.

Nagroda, określana mianem „telewizyjnego Oscara”, została przyznana po raz pierwszy w 1949 roku[1]. Główny podział klasyfikacyjny to Primetime Emmy[2] i Daytime Emmy[3] odpowiednio dla programów rozrywkowych nadawanych o wieczornej i dziennej porze. Nagrody przyznawane są w różnych kategoriach, między innymi dla najlepszej aktorki i aktora dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itd. Emmy przyznawana jest również programom sportowym, dokumentalnym, finansowym czy związanym z techniką. Dodatkowo International Emmy Award nagradza programy wyprodukowane poza Stanami Zjednoczonymi i emitowane za granicą.

Nagrodę Emmy rozdają trzy niezależne organizacje: Academy of Television Arts & Sciences (ATAS), National Academy Arts & Sciences (NATAS) i International Academy of Television Arts & Sciences (IATAS).

Laureaci | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Laureaci nagrody Emmy.

Wśród nominowanych do międzynarodowej edycji nagrody znajdują się między innymi Polacy, reżyser Andrzej Maleszka, który w 1997 roku był kandydatem do nagrody w kategorii Najlepszego Filmu dla Dzieci i Młodzieży, a w 2007 roku zdobył Emmy w kategorii Programy Dziecięce i Młodzieżowe za serial Magiczne drzewo[4].

W 2006 roku nagrodę Emmy (Primetime Emmy Awards for Outstanding Individual Achievement in Animation) otrzymał polski animator Jarosław Szyszko, za animację do filmu The Hippo Dance[5].

Przypisy | edytuj kod

  1. History of the Television Academy (ang.). W: Emmys [on-line]. emmys.com, 2013-08-12. [dostęp 2016-09-30].
  2. Primetime Emmy Award (ang.). W: Wikipedia [on-line]. wikipedia.org, 2010-03-15. [dostęp 2016-09-30].
  3. Daytime (ang.). W: Emmy Online [on-line]. emmyonline.org, 2010-03-15. [dostęp 2016-09-30].
  4. Nagroda EMMY dla "Magicznego drzewa" Andrzeja Maleszki (pol.). W: Efilm.pl [on-line]. efilm.pl, 2007-11-24. [dostęp 2016-09-30].
  5. Jarek Szyszko zdobywcą Emmy w 2006 roku! (pol.). W: Filmweb [on-line]. filmweb.pl, 2007-11-23. [dostęp 2016-09-30].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Nagroda Emmy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy