Nairobi


Na mapach: 1°16′S 36°48′E/-1,266667 36,800000

Nairobi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nairobi – miasto i hrabstwo w Afryce, stolica Kenii, położone w centrum kraju na wysokości 1700 m n.p.m. u podnóża gór Aberdare i źródeł rzeki Athi. Jedno z największych miast Afryki Wschodniej. Główne gałęzie przemysłu to spożywczy, włókienniczy, chemiczny, drzewny i papierniczy. Ważny węzeł drogowy, ma połączenie kolejowe z Mombasą i Kampalą w Ugandzie.

Założone w 1899 przez Brytyjczyków na terenach Masajów w trakcie budowy linii kolejowej z Ugandy do Mombasy. W roku 1905 stało się stolicą brytyjskiego Protektoratu Afryki Wschodniej, a w roku 1963 niepodległej Kenii. Jest siedzibą szeregu szkół wyższych m.in. Uniwersytetu Strathmore.

W pobliżu miasta znajduje się port lotniczy Jomo Kenyatta International Airport.

Miasto jest jedną z czterech głównych siedzib ONZ na świecie (pozostałe to Nowy Jork, Genewa i Wiedeń), jedyną w kraju rozwijającym się. Gości Sekretariaty Programów Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP) i ds. Osiedli Ludzkich (UN-Habitat).

W 1981 zostały tu uchwalone Afrykańska Karta Praw Człowieka i Ludów (26 czerwca) oraz Traktat w sprawie ochrony symbolu olimpijskiego (26 września).

Turystyka | edytuj kod

W Nairobi mieści się Muzeum Narodowe Kenii z wartościową ekspozycją początków rodzaju ludzkiego.

Niedaleko miasta znajduje się Park Narodowy Nairobi.

Transport | edytuj kod

Komunikacja miejska | edytuj kod

Komunikacja miejska pojawiła się w Nairobi w 1937; wówczas powstało przedsiębiorstwo Kenya Bus Service KBS. W ostatnich latach działalności tej firmy nie była ona w stanie zapewnić obsługi ciągle rozrastającemu się miastu, zarówno pod względem liczby mieszkańców, jak i terytorium. Z tego powodu stały się bardzo popularne przewozy mikrobusami, zwanymi matatu. Matatu przejęły komunikację, co spowodowało, iż w 1998 KBS, mając zaledwie 30% udziału w rynku przewozów miejskich, upadło[1].

Miasta partnerskie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Simon Wainaina. Komunikacja zbiorowa w Kenii. „Transport miejski”. 1/2000, s. 2-8. Kraków: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej. 


Stolice państw Afryki Kontrola autorytatywna (stolica):
Na podstawie artykułu: "Nairobi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy