Nancy Hollister


Nancy Hollister w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nancy Putnam Hollister (ur. 22 maja 1949) – amerykańska polityk ze stanu Ohio, działaczka Partii Republikańskiej.

Kariera polityczna | edytuj kod

Hollister pochodzi z Marietty w hrabstwie Washington w Ohio. Swoją karierę polityczną, w barwach Partii Republikańskiej, zaczęła od wybrania jej do rady miejskiej. Potem została burmistrzem rodzinnego miasta. Uchodzi za osobę o umiarkowanych, jak na swoją w większości konserwatywną partię. Popiera m.in. prawo kobiet do przerywania ciąży oraz rozszerzenie praw dla homoseksualistów.

W roku 1994 wybrano ją, u boku George’a Voinovicha (obecnego Senatora) na wicegubernator Ohio. Była pierwszą kobietą zajmującą to stanowisko. Hollister pełniła urząd zastępczyni szefa stanowej władzy wykonawczej między styczniem 1995 roku a grudniem 1998, a więc prawie jedną kadencję.

Gubernator | edytuj kod

Kiedy gubernator Voinovich został wybrany w roku 1998 Senatorem, ustąpił z urzędu gubernatorskiego. Gubernatorem elektem był już wtedy inny republikanin, Bob Taft, który miał zostać zaprzysiężony na początku przyszłego roku. Tak więc Hollister została na krótko (28 grudnia 199811 stycznia 1999) 66. gubernatorem Ohio, jako pierwsza zajmująca to stanowisko kobieta.

W tym też roku bez powodzenia kandydowała do federalnej Izby Reprezentantów, uzyskując republikańską nominację, ale przegrywając ze swoim demokratyczną oponentem Tedem Stricklandem. W roku 2001 została natomiast członkinią stanowej Izby Reprezentantów, gdzie zasiadała do 2005 roku, kiedy pokonała ją konserwatywna demokratka Jennifer Garrison, wykorzystując w kampanii m.in. jej stanowisko względem praw mniejszości seksualnych.

Zobacz też | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Nancy Hollister" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy