Nantes


Na mapach: 47°13′N 1°33′W/47,216667 -1,550000

Nantes w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 3 lis 2019. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nantes (bret. Naoned) – miasto w zachodniej Francji, port nad Loarą (w regionie Kraj Loary, w departamencie Loara Atlantycka), historyczna stolica Bretanii.

Według danych na rok 2010 gminę zamieszkiwało 284 970 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 4371 osób/km².

Nantes było miejscem wydania edyktu nantejskiego oraz narodzin pisarza Juliusza Verne’a, twórcy literatury fantastyczno-naukowej.

W mieście ma swoją siedzibę klub piłkarski FC Nantes.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Zabytki | edytuj kod

Infrastruktura | edytuj kod

Na południowy zachód zaledwie kilka kilometrów od centrum Nantes położony jest międzynarodowy port lotniczy Nantes Atlantique. Lotnisko ma połączenia regularne z 60 miastami w tym loty krajowe, europejskie i dalekodystansowe. W 2012 roku lotnisko obsłużyło ponad 3,6 mln pasażerów. Z kolei kilkanaście kilometrów na północ znajduje się kolejny port lotniczy Saint-Nazaire. Ten port jest ważny ze względu na przesyły towarów – cargo. Jest jednym z głównych portów, które obsługują firmę Airbus[4].

Sieć głównych dróg otaczających Nantes

Nantes posiada obwodnice i doskonałe połączenie dzięki bliskości autostrad. Autostrada A11 prowadzi w kierunku Angers, aż do Paryża, natomiast A83 gwarantuje szybkie połączenie do Bordeaux przez Niort i Poitiers.

Nantes posiada także bardzo dobrze rozbudowaną sieć transportu miejskiego za sprawą licznych linii autobusowych oraz tramwajowych, a także wykorzystuje transport wodny. Każdego dnia z transportu publicznego korzysta ponad 2 miliony osób (dane za 2012 rok)[5].

Tak jak ma to miejsce w większości francuskich miast w centrum Nantes jest dworzec kolejowy Gare de Nantes, który łączy miasto poprzez regionalną kolej jak i na peronach codziennie pojawiają się szybkie pociągi TGV.

Miasta partnerskie | edytuj kod

Edukacja | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. nantesmetropole.fr: MME Johanna ROLLAND (fr.). [dostęp 2014-07-09].
  2. INSEE: Populations légales 2010 – 44-Loire-Atlantique (fr.). [dostęp 2013-09-16].
  3. Aron J. Guriewicz: Wyprawy wikingów. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1969.
  4. Broszura informacyjna Portu Lotniczego Nantes Atlanique, dostęp: 5.03.2014r.
  5. Oficjalna strona transportu miejskiego w Nantes – TAN, dostęp: 5.03.2014r.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (gmina we Francji):
Na podstawie artykułu: "Nantes" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy