Narew


Narew w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 10 cze 2020. Od tego czasu wykonano 3 zmiany, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Narewrzeka przepływająca przez północno-wschodnią Polskę.

Prawy dopływ Wisły (do 1962 rzeka była uważana za prawostronny dopływ Bugu; zobacz też: Bugonarew). Długość 484 km, z czego większość w Polsce (448 km), a reszta – na Białorusi, gdzie bierze swój początek. Tylko na odcinku 1 km Narew stanowi granicę polsko-białoruską.

Po wpłynięciu na teren Polski rozlewa się w Jezioro Siemianowskie, po czym od tamy w Bondarach płynie cały czas jako rzeka aż do Jeziora Zegrzyńskiego, gdzie łączy się z Bugiem. 22 km dalej, w miejscowości Nowy Dwór Mazowiecki, Narew wpada do Wisły.

Jest rzeką nizinną, tworzy rozległe powierzchnie bagien, błot i torfowisk. Jest przykładem rzeki anastomozującej (płynie siecią rozgałęziających i łączących się koryt). Na odcinku od Suraża do Rzędzian chroniona jest w Narwiańskim Parku Narodowym.

Narew cechuje się mniejszym średnim przepływem niż uchodzące do Narwi Biebrza i Bug. Przed połączeniem rzek średni przepływ w Biebrzy wynosi 34,9 m³/s w Burzynie, a Narwi 32,5 m³/s w Strękowej Górze. Bug 154 m³/s w Wyszkowie, Narew 140 m³/s w Zambskach Kościelnych)[1].

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 2002 r. ws. klasyfikacji śródlądowych dróg wodnych[2], Narew ma klasę żeglowną Ia od ujścia rzeki Biebrzy do Pułtuska, oraz kategorię II od Pułtuska do stopnia wodnego Dębe.

Spis treści

Etymologia | edytuj kod

Nazwa rzeki pochodzi od słowa "nur", które w języku praindoeuropejskim oznaczało wodę lub rzekę. Nazwa ta należy do nazw substratowych – została przejęta przez nową ludność od wcześniejszych osadników, którzy później wyginęli, wymarli bądź zasymilowali się[3].

Miejscowości nad Narwią | edytuj kod

Narew w Bondarach wypływająca z Zalewu Siemianówka Rzeka między Zalewem Siemianówka a miejscowością Narew, w pobliżu wsi Suszcza Widok z lotu ptaka, u ujścia Biebrzy do Narwi, ok. 3 km od Wizny Rzeka między Wizną a Łomżą Widok z Nowogrodu Narew w Ostrołęce. Widok ze "starego" mostu Widok na rzekę w Serocku

Pogrubieniem wyróżniono miasta.

Dopływy Narwi | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Maciej Karpowicz: Lokalne i regionalne czynniki kształtujące strukturę zooplanktonu skorupiakowego siedlisk systemu rzecznego Narwi. Białystok, 2015. [dostęp 2017-10-27].
  2. Dz. U. z 2002 r. Nr 77, poz. 695. 
  3. Cienkowski, W. P., Sekrety imion własnych, Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych, Warszawa 1965, s. 136.
Panorama meandrującej Narwi w okolicach Łomży

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (rzeka):
Na podstawie artykułu: "Narew" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy