Narodowe Muzeum Archeologiczne w Lizbonie


Na mapach: 38°41′50″N 9°12′25″W/38,697222 -9,206944

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Lizbonie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Wejście do muzeum

Narodowe Muzeum Archeologiczne (port.: Museu Nacional de Arqueologia) – muzeum archeologiczne znajdujące się w Lizbonie. Jest to jedno z najważniejszych portugalskich muzeów poświęconych archeologii.

Muzeum zostało założone w 1893 roku przez znanego archeologa José Leite de Vasconcelosa, a od 1903 zajmuje zachodnie skrzydło klasztoru Hieronimitów, w dzielnicy Belém. Budynek muzeum, będący kiedyś dormitorium mnichów, został odrestaurowany w stylu neo-manuelińskim w drugiej połowie XIX wieku. Muzeum jest najważniejszym ośrodkiem badań archeologicznych w Portugalii i posiada kolekcję znalezisk z całego kraju.

Przy wejściu do muzeum znajdują się dwie granitowe rzeźby wojowników luzytańskich, pochodzące z I wieku naszej ery, a przywiezione z północnej Portugalii. Stałe wystawy są podzielone na Starożytny Egipt i kolekcję Portugalskie Skarby Archeologii, składającą się głównie z obiektów pochodzących z epoki brązu i epoki żelaza. Muzeum posiada również najważniejszy zbiór rzymskich mozaik w Portugalii, głównie z południowej części kraju, ale także z regionu Estremadura (Póvoa de Cós) w centrum.

Oprócz swojej stałej kolekcji muzeum organizuje wystawy czasowe.

Linki zewnętrzne | edytuj kod


Na podstawie artykułu: "Narodowe Muzeum Archeologiczne w Lizbonie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy