Narwik


Na mapach: 68,4363°N 17,3983°E/68,436300 17,398300

Narwik w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Narwik (norw. Narvik) – norweskie miasto i gmina leżąca w regionie Nordland.

Narwik jest 29. norweską gminą pod względem powierzchni. Miasto o charakterze portowym położone jest ok. 240 km za kołem polarnym nad Morzem Norweskim na wybrzeżu Ofotfjordu; ponad 19 tys. mieszkańców.

Niezamarzający port przeładunkowy rudy żelaza (średnia roczna temperatura +3,7°C), ok. 30 mln ton rocznie, dostarczanej linią kolejową z Kiruny w Szwecji oraz port rybacki. Przystań promowa. Muzeum ruchu oporu z czasów II wojny światowej (norw. Krigsminnemuseum) prowadzone przez Norweski Czerwony Krzyż. Pomnik polskich marynarzy z ORP Grom poległych w Bitwie o Narwik (norw. Groma Plass) oraz ich kwatera na cmentarzu.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Okolice Narwiku zostały po raz pierwszy zasiedlone w epoce kamienia. Wtedy, w miejscu dzisiejszego miasta, powstała pierwsza wikińska osada.

W 1870 roku rząd szwedzki zaczął eksploatować rudę żelaza z kopalni w Kirunie. Z powodu braku niezamarzającego szwedzkiego portu zadecydowano o budowie linii kolejowej do Narwiku.

Linia kolejowa do Kiruny i niezamarzający (dzięki Prądowi Północnoatlantyckiemu) port sprawiły, że Narwik podczas II wojny światowej miał strategiczne znaczenie. W kwietniu i maju 1940 roku odbyły się walki między III Rzeszą a aliantami, zakończone ostatecznym zwycięstwem Niemców. W walkach o Narwik brali udział Polacy.

Etymologia | edytuj kod

Nazwa miasta pochodzi od staronordyckiego narja – wąski cypel lądu, oraz vik – osiedle[potrzebny przypis].

Demografia | edytuj kod

Według danych z roku 2005 gminę zamieszkuje 18 512 osób. Gęstość zaludnienia wynosi 9,12 os./km². Pod względem zaludnienia Narvik zajmuje 52. miejsce wśród norweskich gmin.

Edukacja | edytuj kod

Według danych z 1 października 2004:

Władze gminy | edytuj kod

Według danych na 2011 rok administratorem gminy (norw. rådmann) jest Wiggo Lauritzen, natomiast burmistrzem (norw. ordfører, d. borgermester) jest Karen Margrethe Kuvaas.

Galeria | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (miasto):
Na podstawie artykułu: "Narwik" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy