Natasza Caban


Natasza Caban w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Natasza Caban (ur. 12 kwietnia 1977 w Słupsku) – polska żeglarka. Opłynęła samotnie Ziemię.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodziła się w Słupsku, dzieciństwo spędziła w Ustce. Jest absolwentką I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku. Od 1985 roku zaczyna uprawiać żeglarstwo. Zdobyła patent żeglarza jachtowego w 1988 roku; sternika jachtowego w 1993 oraz jachtowego sternika morskiego w 2005 roku. Zdobyła zawód takielarza – specjalisty od olinowania żaglowców. Wychowanka Harcerskiego Ośrodka Morskiego w grudniu 2009 Jacht Klub Ustka nadał jej tytuł Honorowego Członka.

Od 2 lutego 2009r. jest Członkiem Honorowym Klubu Morskiego HORN w Kielcach, który wspierał jej wyprawę dookoła świata[1].

W 2002 roku zajęła 5 miejsce na SY DREAMLAND, jako członek międzynarodową załogi na regatach Sydney-Hobart.

Na SY Tanasza Polska w lipcu 2007 roku wyruszyła w samotny rejs dookoła Ziemi. Trasa wiodła etapami z Hawajów na Zachód, dookoła Afryki i przez Kanał Panamski. Ukończyła go 1 grudnia 2009 r. o godzinie 17:00 hawajskiego czasu lokalnego (o 3:00 w nocy czasu polskiego) po przepłynięciu ponad 26 tysięcy mil morskich. Jako osoba współpracująca z fundacją Anny Dymnej Mimo Wszystko, w czasie przystanków na Wyspach Kokosowych i Karaibach zabrała na pokład niepełnosprawne dzieci, aby w ten sposób ziścić ich marzenia.

Jej opowiadanie pt. "Kulinaria" ukazało się w antologii "Opowieści wiatru i morza" pod redakcją Rafała Natzke-Kruszyńskiego (Toruń, 2009).

Natasza Caban jest także pasjonatką sportów motocyklowych. W czerwcu 2011 roku brała udział w off-roadowym rajdzie Rally Albania, którego trasa liczyła niemalże 1500 km. Zajęła drugie miejsce w kategorii „motocykle – kobiety”. W październiku tego samego roku wzięła udział w jesiennej edycji Rajdu Polski Kobiet, organizowanego na rzecz walki z chorobami nowotworowymi przez Fundację Teraz Kobiety.

Wyróżnienia i nagrody | edytuj kod

Za swój rejs Natasza Caban otrzymała II Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2009”[2].

Wyróżniona tytułem "Jachtsman Roku 2009" oraz nagrodą National Geographic "Travellery" za wyczyn roku 2009.

W 2008 otrzymała Statuetkę Ambasadora Ustki. Jest pierwszym polskim członkiem klasy Mini 6.5[3].

W maju 2013 Fundacja na Rzecz Ratownictwa Specjalistycznego z Wykorzystaniem Psów "IRMA" przyznała Nataszy Caban tytuł Ambasadora Fundacji[4].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. blog.nataszacaban.pl
  2. http://www.kulinski.gdanskmarinecenter.com/art.php?id=1341
  3. Domain Error, blog.nataszacaban.com [dostęp 2017-11-25]  (jap.).
  4. http://www.fundacjairma.pl/fundacja/ambasadorzy
Na podstawie artykułu: "Natasza Caban" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy