National Maritime Museum


Na mapach: 51°28′52″N 0°00′20″W/51,481111 -0,005556

National Maritime Museum w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

National Maritime Museum (NMM) w Greenwich w Londynie jest najważniejszym muzeum morskim w Zjednoczonym Królestwie i jednym z największych muzeów tego typu na świecie. Historyczne budynki − wraz z Królewskim Obserwatorium Astronomicznym i XVII-wiecznym pałacem Queen's House − zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W roku 2012 królowa Elżbieta II podpisała dekret, na mocy którego National Maritime Museum, Queen's House, Królewskie Obserwatorium Astronomiczne i żaglowiec Cutty Sark zostały objęte wspólną nazwą Królewskich Muzeów w Greenwich (Royal Museums Greenwich). NMM jest sponsorowane przez Ministerstwo Kultury i Sportu Wielkiej Brytanii. Wstęp, jak w innych muzeach publicznych Zjednoczonego Królestwa, jest bezpłatny, jednak za wstęp na niektóre wystawy czasowe opłaty są pobierane.

Spis treści

Oficjalne otwarcie | edytuj kod

Muzeum zostało utworzone na podstawie National Maritime Act z roku 1934[1]. Podstawą zbiorów była darowizna sir Jamesa Cairda (1864–1954). Król Jerzy VI dokonał oficjalnego otwarcia placówki 27 kwietnia 1937 roku, w czym towarzyszyła mu córka, księżniczka Elżbieta, późniejsza władczyni Zjednoczonego Królestwa, z którą odbył podróż Tamizą z Londynu. Pierwszym dyrektorem NMM został sir Geoffrey Callender[2].

Zbiory | edytuj kod

Jules Noël, francuski okręt Bretagne, 1859

Od najdawniejszych czasów podlondyńskie Greenwich związane było z żeglugą morską i nawigacją. Tu w starożytności lądowali Rzymianie, tu przebywał często król Henryk VIII, tu powstawały zręby Royal Navy, a Karol II Stuart założył w roku 1675 Królewskie Obserwatorium, „dla znalezienia długości geograficznej miejsc”. Miejsce lokalizacji czasu uniwersalnego i południka zerowego, od roku 1884 było centrum badań astronomicznych, a nawigatorzy na całym świecie regulowali swe zegary zgodnie z czasem Greenwich.

NMM zawiera największą na świecie kolekcję przedmiotów związanych z historią Wielkiej Brytanii na morzu (w sumie ponad dwa miliony okazów), w tym dzieła malarstwa marynistycznego, tak brytyjskiego, jak i holenderskiego z XVII wieku, historyczne mapy, manuskrypty, plany i modele dawnych statków i okrętów, instrumenty nawigacyjne i naukowe oraz przyrządy astronomiczne (prezentowane w obserwatorium). Zawiera też kolekcję portretów osób tak ważnych dla historii brytyjskiej marynarki, jak np. Horatio Nelson czy James Cook.

Pewien cień na działalność National Maritime Museum rzucają dzieła sztuki zabrane z Niemiec po zakończeniu II wojny światowej, w tym modele okrętów i obrazy[a]. Muzeum było często krytykowane za bezprawne posiadanie, jak to określano, „zrabowanych dzieł sztuki”[3]. Muzeum twierdzi jednak, że te obiekty kulturalne to „zdobycz wojenna” należąca się Wielkiej Brytanii na podstawie ustaleń konferencji poczdamskiej[3].

Galeria zbiorów NMM | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. Podobne kłopoty ma Muzeum Brytyjskie oskarżane o bezprawne posiadanie dzieł sztuki starożytnej Grecji, Egiptu i Mezopotamii.

Przypisy | edytuj kod

  1. National Maritime Museum, Governing Acts of Parliament.
  2. Michael Lewis, Callender, Sir Geoffrey Arthur Romaine (1875–1946), Oxford Dictionary of National Biography, Oxford University Press, 2004.
  3. a b Martin Baileya: Nazistowskie obrazy w muzeum zrabowane przez Brytyjczyków, The Art Newspaper z 3 stycznia 2007
Kontrola autorytatywna (muzeum morskie):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "National Maritime Museum" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy