Nationale Volksarmee


Nationale Volksarmee w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Żołnierze pułku gwardii NVA Friedrich Engels marszują na zmianę straży przy Nowym Odwachu na Unter den Linden w Berlinie, lato 1990 MiG 21 PFM w barwach NVA Fregata NVA Berlin w trakcie Baltops`85 Trabant 601 Kübelwagen w barwach NVA (Muzeum Bundeswehrmuseum Drezno)

Nationale Volksarmee (NVA, pol. Narodowa Armia Ludowa) – siły zbrojne Niemieckiej Republiki Demokratycznej, istniejące od 1 marca 1956 do 2 października 1990.

Spis treści

Historia | edytuj kod

W kilka miesięcy po utworzeniu liczyła 17,5 tys. żołnierzy, z tego 27% byłych członków Wehrmachtu. Z 82 najwyższych stanowisk, 61 było obsadzone przez dawnych oficerów tej formacji. Przez pierwsze lata była formacją ochotniczą. W 1962 wprowadzono pobór, co pozwoliło powiększyć jej stan do około 170 tys. żołnierzy.

Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 NVA została rozwiązana, a jej infrastruktura i uzbrojenie przejęte przez Bundeswehrę. Z jej 36 tys. oficerów i podoficerów przyjęto do Bundeswehry tylko 3,2 tys. (po obniżeniu rangi o jeden stopień), a resztę zwolniono. Całe uzbrojenie NVA, w większości produkcji radzieckiej, zostało również przejęte przez Bundeswehrę, a następnie prawie całe (oprócz małych wyjątków, jak samoloty MiG-29) wycofane ze służby i zezłomowane lub sprzedane za granicę.

Insygnia NVA

Struktura NVA | edytuj kod

Wyposażenie | edytuj kod

Broń indywidualna:

Pojazdy opancerzone:

Łaziki i ciężarówki:

Mundury | edytuj kod

Gdy w latach 50. XX wieku powstała armia Niemieckiej Republiki Demokratycznej mundury wzorowane były na hitlerowskim Wehrmachcie. Jednocześnie wojska Niemieckiej Republiki Federalnej wzorowały się na amerykańskim modelu.

Stopnie wojskowe w Nationale Volksarmee | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Brockhaus Kalender Abenteuer Geschichte. Brockhaus 2008, ​ISBN 3-7653-3177-5
  2. Kopenhagen, Wilfried Die Landstreitkräfte der NVA. Motorbuch-Verlag. Stuttgart 2003, s. 20, ​ISBN 3-613-02297-4
  3. Samberg, Detlef Samberg.de: Die Nationale Volksarmee Stand: 1989 25. September 2008

Zobacz też | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (siły zbrojne):
Na podstawie artykułu: "Nationale Volksarmee" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy