Nauki i Przymierza


Nauki i Przymierza w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nauki i Przymierza (NiP) – zbiór fragmentów z historii ruchu Świętych w Dniach Ostatnich, a także objawień dla wiernych danych prorokowi Josephowi Smithowi oraz jego następcom – Prezydentom Kościoła. Wchodzi w skład świętych świętych pism różnych denominacji z ruchu Świętych w Dniach Ostatnich (m.in. Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, Społeczności Chrystusa).

Spis treści

Wydanie Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich | edytuj kod

Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich uważa kanon Nauk i Przymierzy jako zamknięty, a w jego skład wchodzi 138 rozdziałów.

Wydanie Społeczności Chrystusa | edytuj kod

W Społeczności Chrystusa Nauki i Przymierza uznawane są za Pismo Święte o otwartym kanonie – zbiór dokumentów współczesnego objawienia. W chwili, gdy Prezydent Kościoła, uznawany również za proroka, przynosi natchniony dokument do rozpatrzenia, Światowa Konferencja oraz Kwora Przywództwa Kościoła debatują nad przyjęciem go do zbioru Nauk i Przymierzy. Następnie, pod nieobecność Prezydenta odbywa się głosowanie nad dokumentem. Gdy dojdzie do uznania kanoniczności dokumentu, staje się on kolejnym rozdziałem Nauk i Przymierzy.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (święte księgi):
Na podstawie artykułu: "Nauki i Przymierza" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy