Ndoc Martini


Ndoc Martini w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ndoc Martini właśc. Ndoc Martin Camaj (ur. 14 czerwca 1880 w Szkodrze, zm. 4 grudnia 1916 w Paryżu) – albański malarz, brat malarza Zefa Martiniego.

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w Szkodrze, w rodzinie katolickiej. Uczył się początkowo w swoim rodzinnym mieście, pod kierunkiem Kolë Idromeno. W 1904 przeniósł się do włoskiej Kalabrii, gdzie uczył się w szkole w San Demetrio Corone, prowadzonej przez Arboreszy. Jedną z sal szkoły zdobiły freski wykonane przez Martiniego[1]. W 1907 przeniósł się do Paryża, gdzie podjął studia w Académie des Beaux-Arts. Z powodów finansowych musiał przerwać naukę. Podjął pracę w Studiu Pensi jako malarz. Od 1913 cierpiał na gruźlicę. Zmarł w sanatorium w Paryżu.

Malował głównie realistyczne portrety (Skanderbeg), ale część jego twórczości pozostawała pod wpływem francuskiego impresjonizmu.

Przypisy | edytuj kod

  1. Alma Mile, SOS për afresket e Ndoc Martinit : afresket e piktorit Mdoc Martini, që zbukurojnë tavanin e një ndërtese në Shën Mitër Korona, në Itali rrezikojnë të zhduken, "Shekulli" 12 V 2008, s.21

Bibliografia | edytuj kod

  • Robert Elsie: Historical Dictionary of Albania. Scarecrow Press: 2010, s. 294. ISBN 978-0-8108-6188-6.
  • Suzana Kuka (Varvarica), Piktori Martini dhe njeriu në dilemë, "Koha Jone" 15 III 2004, s.20.
  • Biogram artysty
Na podstawie artykułu: "Ndoc Martini" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy