Neuwiedia


Neuwiedia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Neuwiediarodzaj roślin jednoliściennych z rodziny storczykowatych (Orchidaceae), jeden z dwóch reprezentujących najstarszą filogenetycznie grupę w obrębie rodziny. Rodzaj obejmuje 9 lub 10 gatunków naziemnych roślin występujących na obszarze od południowo-wschodnich Chin, poprzez południowo-wschodnią Azję po Nową Gwineę i wyspy południowo-zachodniego Pacyfiku[3].

Morfologia | edytuj kod

Pokrój
Rośliny zielne, wyprostowane, owłosione[3].
Łodyga
Kłącze zwykle odgięte, przynajmniej częściowo wsparte na kilku tęgich korzeniach powietrznych. Łodyga prosta, sztywna i u nasady nieco drewniejąca, nie rozgałęziona[3].
Liście
W liczbie od kilku do licznych wyrastają raczej równomiernie na łodydze. Ich długa blaszka liściowa jest składana, u nasady zwęża się na kształt ogonka obejmującego łodygę[3].
Kwiaty
Zebrane w wyprostowany, groniasty kwiatostan szczytowy. Na łodydze pod kwiatostanem obecne są łuskowate listki (sterylne przysadki). Przysadki wspierające kwiaty są większe i zielone. Kwiaty są przekręcone o 180° (jak kwiaty większości storczykowatych), jednak są niemal promieniste, a ich listki okwiatu są słabo zróżnicowane i zwykle stulone. Listki zewnętrznego okółka są nieco mięsiste. Listki okółka wewnętrznego są nieco bardziej okazałe i mają nieco inny kształt. Prętosłup jest prosty, z 3 płodnymi pręcikami, przy czym środkowy jest zwykle krótszy od bocznych. Ich pylniki cechują się zwykle nierówną długością. O ile główki pręcików są wolne, to ich nitki przylegają do słupka. Pyłek pozostaje luźny – nie jest skupiony w pyłkowiny. Słupek jest wąskocylindryczny, na szczycie z nieco powiększonym znamieniem[3].
Owoce
Torebka sucha i pękająca lub jagoda. Dojrzałe nasiona są czarne, okryte twardą łupiną nasienną, czasem z wydłużonymi przydatkami na obu końcach[3].

Systematyka | edytuj kod

Pozycja systematyczna według Angiosperm Phylogeny Website (aktualizowany system APG IV z 2016)

Jeden z dwóch rodzajów (siostrzanym jest Apostasia Blume) w podrodzinie Apostasioideae Horaninov, stanowiącej klad bazalny rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Storczykowate są z kolei kladem bazalnym w rzędzie szparagowców Asparagales w obrębie jednoliściennych[1][4].

Wykaz gatunków[5]

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2017-10-23].
  2. a b Apostasia (ang.). W: Index Nominum Genericorum (ING) [on-line]. Smithsonian National Museum of Natural History. [dostęp 2012-06-28].
  3. a b c d e f Xinqi Chen, Stephan W. Gale & Phillip J. Cribb: Neuwiedia (ang.). W: Flora of China [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2012-06-28].
  4. Florida Museum of Natural History: Orchid Tree: a phylogeny of epiphytes (mostly) on the tree of life (ang.). [dostęp 2010-08-01].
  5. / Neuwiedia. W: The Plant List [on-line]. [dostęp 2012-06-28].
Na podstawie artykułu: "Neuwiedia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy