New Poland


New Poland w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

New Polandfilm dokumentalny w reżyserii Roberta Kaczmarka i Grzegorza Brauna z 2010 roku, dotyczący kominternowskich wpływów w Stanach Zjednoczonych przed i w trakcie II wojny światowej oraz o roli jaką odegrały w powojennej historii Polski.

Dokument stanowi rozprawkę historyczną na temat komunistycznych wpływów w Ameryce, działalności członków Międzynarodówki Komunistycznej oraz radzieckich szpiegów. Poruszony został również temat wpływów sowieckich wśród Polonii amerykańskiej, działalności Oskara Langego, Bolesława Geberta, ks. Stanisława Orlemańskiego. Wykorzystując agentów w mediach i agendach rządowych za oceanem, komuniści zdołali oczernić polskich współpracowników i ministrów w rządzie Józefa Piłsudskiego, czyniąc z nich faszystów i wrogów narodu[1]. O wpływie komunistycznych agentów na administrację prezydenta Roosevelta wypowiedzieli się amerykańscy badacze: John Lenczowski, Marek Jan Chodakiewicz i Herbert Romerstein[2]. W filmie znalazły się wypowiedzi polskich historyków: Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka.

Przypisy | edytuj kod

  1. New Poland. www.filmpolski.pl. [dostęp 2013-11-24].
  2. IWP professors discuss "New Poland" in a documentary on TVP Historia (ang.). www.iwp.edu, 2010-10-12. [dostęp 2013-11-24].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "New Poland" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy