New South Wales Legislative Assembly


Zgromadzenie Ustawodawcze Nowej Południowej Walii w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z New South Wales Legislative Assembly) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zgromadzenie Ustawodawcze Nowej Południowej Walii (New South Wales Legislative Assembly) – izba niższa parlamentu stanowego Nowej Południowej Walii.

Spis treści

Sposób wyboru | edytuj kod

Składa się z 93 deputowanych wybieranych w jednomandatowych okręgach wyborczych z zastosowaniem tzw. ordynacji preferencyjnej[1]. W tym systemie głosowania wyborca nie zaznacza na karcie jednego kandydata, lecz numeruje ich, poczynając od tego, którego popiera w największym stopniu. Jeżeli po zliczeniu "pierwszych miejsc" na wszystkich kartach żaden kandydat nie uzyska bezwzględnej większości, kandydat posiadający najmniej "pierwszych miejsc" jest skreślany, a jego głosy przejmują kandydaci, których jego wyborcy zaznaczyli na "drugich miejscach". Procedura ta powtarzana jest tak długo, aż któryś kandydat zbierze bezwzględną większość.

Historia | edytuj kod

Zgromadzenie powstało w 1856[2], gdy Nowa Południowa Walia była jeszcze kolonią brytyjską. Początkowo prawa wyborcze posiadali jedynie biali mężczyźni spełniający cenzus majątkowy (co w praktyce oznaczało ok. 25% dorosłej ludności kolonii). W 1858 cenzus majątkowy został zastąpiony cenzusem domicylu[3]. W 1901 Nowa Południowa Walia stała się jednym ze stanów Związku Australijskiego. W 1902 rok kobiety uzyskały czynne prawo wyborcze, zaś w 1918 bierne prawo wyborcze[3]. W 1962 realne prawa wyborcze uzyskali Aborygeni[3]. W 1995 na mocy decyzji obywateli wyrażonej w referendum gubernator stracił prawo skracania kadencji parlamentu. Obecnie trwa ona bezwzględnie cztery lata[3], zaś wybory odbywają się w czwartą sobotę marca roku wyborczego. Głosowanie jest obowiązkowe, zaś cenzus wieku wynosi 18 lat.

Lider partii lub koalicji posiadającej większość w Zgromadzeniu automatycznie obejmuje funkcję premiera stanowego.

Przypisy | edytuj kod

  1. Electing the Assembly (ang.). Parliament of New South Wales. [dostęp 2015-11-15].
  2. The role of the Legislative Assembly (ang.). Parliament of New South Wales. [dostęp 2015-11-15].
  3. a b c d The history of the Legislative Assembly (ang.). Parliament of New South Wales. [dostęp 2015-11-15].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "New South Wales Legislative Assembly" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy