Newark-on-Trent


Na mapach: 53°04′30″N 0°48′30″W/53,075000 -0,808333

Newark-on-Trent w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Newark-on-Trent (również Newark) – miasto i civil parish w Anglii, w regionie East Midlands, w hrabstwie Nottinghamshire, w dystrykcie Newark and Sherwood[1], położone nad rzeką Trent. Przez miasto przepływa także rzeka Devon, która wpada tu do Trentu. W 2011 civil parish liczyła 27700 mieszkańców[2]. Newark położony jest na skrzyżowaniu rzymskiego traktu Fosse Way i średniowiecznego szlaku Great North Road (obecnie droga krajowa A1, która stanowi część europejskiej trasy E15). Pierwotnie miasto rozwinęło się dookoła istniejącego tu zamku Newark Castle (obecnie w ruinie) oraz rynku. Na początku było to centrum handlu wełną i tkaninami, industrializacja rozpoczęła się w epoce wiktoriańskiej, później rozwinął się tu przemysł metalowy, cukrowniczy i browarnictwo. Newark był głównym obozem rojalistów podczas angielskiej wojny domowej, który poddał się dopiero z rozkazu króla Karola I.

Miasto Newark w stanie New Jersey zostało nazwane przez pielgrzymów, którzy przybyli do Ameryki z Newark.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Polski cmentarz w Newark-on-Trent - groby prezydentów Polski na uchodźstwie

Newark jest wspomniane w Domesday Book (1086) jako Newerc(h)e[3]. W okresie II wojny światowej w znajdujących się niedaleko Newark bazach lotniczych, tzw. stacjach RAF, stacjonowały polskie jednostki bombowe, zaś poległych, zabitych w wypadkach i zmarłych lotników z tychże jednostek chowano na cmentarzu w Newark[4]. Obecnie w Newark znajduje się największy cmentarz polskich lotników, na którym są też groby Władysława Sikorskiego (w 1993 roku jego ciało przeniesiono na Wawel) oraz Władysława Raczkiewicza i innych prezydentów Polski na uchodźstwie.

W Newark mieści się muzeum lotnictwa (Newark Air Museum).

Współpraca | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Ordnance Survey linked data
  2. Neighbourhood Statistics
  3. The Domesday Book online
  4. Niebieska eskadra - groby, cmentarze, pomniki, miejsca pamięci polskich lotników - Newark-Upon-Trent Cemetery [dostęp 2014-09-04] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Newark-on-Trent" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy