Nieustraszony (serial telewizyjny 1982)


Nieustraszony (serial telewizyjny 1982) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nieustraszony (ang. Knight Rider) – amerykański serial sensacyjny, z elementami sci-fi, z Davidem Hasselhoffem w roli głównej.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Serial opowiada o agencie F.L.A.G. (ang. Foundation for Law And Government – Fundacja na rzecz Prawa i Rządu) Michaelu Knighcie, rozwiązującym zagadki o charakterze kryminalnym, w asyście wyjątkowego samochodu KITT (Knight Industries Two Thousand), mającego sztuczną inteligencję.

Obsada | edytuj kod

Produkcja | edytuj kod

K.I.T.T.

Serial został podzielony na cztery serie, emitowane pierwotnie w latach 1982-1986. W rolę serialowego KITT-a wcielił się przerobiony pontiac trans am z 1982 r. Do produkcji serialu użyto 14 egzemplarzy samochodu, które – zgodnie z umową zawartą pomiędzy General Motors (firmą produkującą samochód) a producentami – zostały zniszczone. W Polsce premiera serialu miała miejsce 21 września 1995 r. na antenie Polsatu[potrzebny przypis].

Kontynuacje | edytuj kod

Po zakończeniu realizacji serii, powstały dwa filmy telewizyjne: Nieustraszony 2000 i Rycerz 2010. W styczniu 2008 r. powstał także odcinek pilotażowy serialu Knight Rider, w którym kierowcą nowego KITT-a zostaje syn Michaela Knighta. Powstała jedna seria tego serialu, nadawana oryginalnie na przełomie 2008 i 2009 r.

Wydania DVD | edytuj kod

W Polsce serial ukazał się na DVD nakładem wydawnictwa Amercom S.A. Wszystkie odcinki ukazały się na płytach (po dwa odcinki na jedną płytę), a 15 czerwca 2009 r. pierwsza seria została wydana w boksie[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Knight Rider. David Hasselhoff, Edward Mulhare, Richard Basehart, Patricia McPherson Glen A. Larson Productions, Universal Television. 1982-09-26. [dostęp 2021-01-17].
  2. www.empik.com

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Nieustraszony (serial telewizyjny 1982)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy