Niklas Jonsson

Niklas Jonsson w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Karl Niklas Jonsson (ur. 31 maja 1969 r. w Piteå) – szwedzki biegacz narciarski, srebrny medalista olimpijski.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Jego olimpijskim debiutem były igrzyska w Albertville odbywające się w 1992 r. Zaprezentował się tam z dobrej strony zajmując między innymi 7 miejsce w biegu na 30 km oraz 5 w biegu na 10 km techniką klasyczną. Podczas igrzysk olimpijskich w Lillehammer nie osiągnął tak dobrych wyników, ani razu nie znalazł się w czołowej dziesiątce. Największy sukces osiągnął na igrzyskach w Nagano, gdzie wywalczył srebrny medal w biegu na 50 km technika dowolną, ustępując jedynie utytułowanemu Norwegowi Bjørnowi Dæhlie. Był to największy sukces Szweda w całej karierze. Startował później także na igrzyskach olimpijskich w Salt Lake City, ale w startach indywidualnych plasował się daleko poza czołową dziesiątką, a szwedzka sztafeta z Jonssonem w składzie zajęła zaledwie 13 miejsce.

W 1993 r. zadebiutował na mistrzostwach świata biorąc udział w mistrzostwach w Falun. Zajął tam 30 miejsce w biegu na 30 km techniką klasyczną. Lepiej spisał się podczas mistrzostw świata w Thunder Bay, gdzie był między innymi jedenasty w biegu pościgowym. Na mistrzostwach świata w Trondheim plasował się w trzeciej dziesiątce. Swój najlepszy indywidualny wynik na mistrzostwach świata osiągnął podczas mistrzostw w Ramsau, gdzie zajął czwarte miejsce w biegu na 50 km techniką klasyczną. Były to ostatnie mistrzostwa świata w karierze Jonssona.

W 1987 roku wystąpił na mistrzostwach świata juniorów w Asiago, gdzie był piąty w biegu na 10 km stylem klasycznym, a na dystansie 30 km stylem dowolnym zajął 38. miejsce[1]. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata juniorów w Saalfelden był trzeci w sztafecie i szósty w biegu na 10 km[2]. Ponadto podczas mistrzostw świata juniorów w Vang zdobył srebrny medal w biegu na 10 km stylem klasycznym[3].

Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnął w sezonie 1993/1994, kiedy zajął 11. miejsce w klasyfikacji generalnej. Łącznie cztery razy stawał na podium zawodów Pucharu Świata, nigdy nie wygrał.