Nikodem Erazm Iwanowski


Nikodem Erazm Iwanowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nikodem Erazm Iwanowski herbu Rogala (ur. w 1844 roku w Parogach, niedaleko Tryszek – zm. 23 stycznia 1931 roku w Parogach, niedaleko Tryszek) – polski pisarz, malarz, publicysta i ojciec pisarek Lazdynų Pelėda.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Rodzicami Nikodema byli Ksawery Feliks Iwanowski i Józefa Tomaszewicz. Dziadek Jan Dominikowicz Iwanowski był sędzią granicznym powiatu szawelskiego. Ród Iwanowskich pochodził z okolic Połocka, czyli z ziem ruskich Wielkiego Księstwa Litewskiego, skąd przybyli na Żmudź w 1684 roku. Nikodem ukończył studia malarskie w Warszawie i Monachium (w maju 1869 r. zgłosił się do Akademii Sztuk Pięknych - Antikenklasse: immatrykulacja 12 IV 1870 r.)[1], skąd wrócił na Żmudź do swego majątku. Przez pewien czas mieszkał także w Warszawie. Pisał artykuły do "Biesiady Literackiej" oraz wiersze i ballady w języku polskim. Korespondo­wał z czołowymi polskimi pisarkami tych czasów: Elizą Orzeszkową i Marią Konopnic­ką. Jako malarz znany jest z obrazów religijnych, znajdujących się w kościołach żmudzkich. Córkami Nikodema były siostry Iwanowskie: Sofija Ivanauskaitė-Pšibiliauskienė i Marija Ivanauskaitė-Lastauskienė, używające wspólnie pseudoni­mu Lazdynų Pelėda (Sowa z leszczyniaka). Z nich Marija pisa­ła początkowo po polsku do polskich czasopism. Później obie siostry pisały po litewsku.

Wywód genealogiczny | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. I. Królewska Akademia Sztuk Pięknych..., [w:] H.H. Stępień H.H., M.M. Liczbińska M.M., Artyści polscy w środowisku monachijskim w latach 1828-1914 (materiały źródłowe), wyd. II, Kraków: Agencja Wydawniczo-Reklamowa Chors, 1994, s. 9, ISBN 83-903086-1-4 .

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Nikodem Erazm Iwanowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy