Northumberland


Na mapach: 55°10′00″N 2°00′00″W/55,166667 -2,000000

Northumberland w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Northumberland (wym. nɔrˈθʌmbərlənd) – hrabstwo ceremonialne i jednolita jednostka administracyjna (unitary authority) w północno-wschodniej Anglii, w regionie North East England, położone przy granicy ze Szkocją, nad Morzem Północnym.

Powierzchnia hrabstwa wynosi 5014 km², a liczba ludności – 316 002 (2016)[1]. Z gęstością zaludnienia wynoszącą 63,0 os./km² jest to najrzadziej zaludnione hrabstwo Anglii. Ośrodkiem administracyjnym hrabstwa jest Morpeth a największym miastem – Blyth. Innymi większymi miastami na terenie hrabstwa są Cramlington, Ashington, Bedlington oraz Berwick-upon-Tweed.

W północno-wschodniej części hrabstwa znajdują się niskie góry Cheviot Hills a na zachodzie i południowym zachodzie Góry Pennińskie. Wschodnią, nadmorską część zajmuje nizina. Na terenie hrabstwa znajduje się Park Narodowy Northumberland.

Na północy Northumberland graniczy ze Szkocją, na zachodzie z Kumbrią, na południowym zachodzie z hrabstwem Durham a na południowym wschodzie z Tyne and Wear.

Spis treści

Podział administracyjny | edytuj kod

Obecny | edytuj kod

Obszar hrabstwa ceremonialnego jest tożsamy z obszarem zajmowanym przez jednolitą jednostkę administracyjną (unitary authority) Northumberland.

Do 2009 | edytuj kod

Podział administracyjny hrabstwa Northumberland do 2009 roku

Przed reformą administracyjną przeprowadzoną w 2009 roku Northumberland było hrabstwem niemetropolitalnym, w którego skład wchodziło sześć dystryktów. Granice hrabstwa ceremonialnego były, tak jak i obecnie, identyczne z granicami jednostki administracyjnej.

  1. Blyth Valley
  2. Wansbeck
  3. Castle Morpeth
  4. Tynedale
  5. Alnwick
  6. Berwick-upon-Tweed

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c MYE5: Population estimates: Population density for the local authorities in the UK, mid-2001 to mid-2016, [w:] Population Estimates for UK, England and Wales, Scotland and Northern Ireland – Mid-2016 [online], Office for National Statistics [dostęp 2017-10-21]  (ang.).

Bibliografia | edytuj kod

  • Northumberland (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2012-07-28].
Na podstawie artykułu: "Northumberland" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy