Nowe przygody Pana Samochodzika


Nowe przygody Pana Samochodzika w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Żaglówka przy brzegu Jezioraka Dom Zbigniewa Nienackiego w Jerzwałdzie Dom Zbigniewa Nienackiego w Jerzwałdzie nad Jeziorakiem

Nowe przygody Pana Samochodzika (w późniejszych wydaniach Pan Samochodzik i Kapitan Nemo) – powieść dla młodzieży autorstwa Zbigniewa Nienackiego, wydana po raz pierwszy w 1970. Wchodzi w skład cyklu Pan Samochodzik, opisującego przygody historyka sztuki – detektywa noszącego to przezwisko.

Fabuła | edytuj kod

Akcja powieści rozgrywa się w lipcu 1969 r. Autor przedstawia poszukiwanie zatopionej podczas II wojny światowej ciężarówki, wypełnionej dziełami sztuki. Ślad po samochodzie wywożącym cenne eksponaty z muzeum urywa się w okolicach Jezioraka. W wakacyjną przygodę Pana Samochodzika zaangażowani są harcerze m.in. Tell i Baśka oraz nowo poznani młodzi ludzie. Tytułowy bohater zmaga się również z Bandą Czarnego Franka oraz spotyka tajemnicze osoby, takie jak Kapitan Nemo, Wacek Krawacik oraz Kaznodzieja, zwany też Ornitologiem lub Fałszywym Ornitologiem. Niemal do ostatniego rozdziału nie wiadomo, czy Panu Samochodzikowi uda się odnaleźć zatopioną ciężarówkę. Na końcu okazuje się, że dzięki jego staraniom nie powiódł się „drugi wariant” Wacka Krawacika i Brodacza.

Książka jest bogata w informacje na temat wędkarstwa i rybołówstwa.

Wydania | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Nowe przygody Pana Samochodzika" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy