Obcy 3


Obcy 3 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Obcy 3 (ang. Alien³) – amerykański film fantastyczno-naukowy z 1992 roku w reżyserii Davida Finchera.

Obraz był trzecim filmem o Ellen Ripley i obcych, kontynuacją filmu Ridleya Scotta Obcy – ósmy pasażer Nostromo i Obcy – decydujące starcie Jamesa Camerona. Obcy 3 był debiutem reżyserskim Davida Finchera.

W roku 1993 film dostał nominację do Oscara w kategorii Najlepsze Efekty Specjalne. Za efekty specjalne odpowiadali Richard Edlund, Alec Gillism i George Gibbs II.

Spis treści

Obsada | edytuj kod

Fabuła | edytuj kod

Po zakończonej sukcesem akcji militarnej na Acheronie (eksplozja termojądrowa zniszczyła Obcych oraz cały kompleks terraformujący LV-426), jedyni pozostali przy życiu (Ripley, Newt, kpr. Dwayne Hicks, android Bishop) powracają na Ziemię zahibernowani na statku Sulaco. Na pokład statku dostaje się też facehugger, który próbując przedostać się do kapsuł hibernacyjnych, zostaje ranny i jego żrąca krew powoduje spięcie oraz pożar. System ratowania życia sterowany przez komputer przemieszcza kapsuły hibernacyjne do „szalupy ratunkowej” - EEV (Emergency Escape Vehicle), która zostaje wystrzelona na najbliższą zamieszkałą planetę Furia 161, na której przebywa kolonia 25 kryminalistów. Z nieznanych przyczyn EEV rozbija się na wybrzeżu w pobliżu kolonii. Katastrofę przeżywa jedynie Ripley. Wkrótce okazuje się, że wraz z nią przybyła poczwarka Obcego, która staje się pasożytem psa jednego z więźniów. Po trzech śmiertelnych ofiarach w bazie zaczyna się szerzyć niepokój. Ripley dowiaduje się, że również stała się żywicielem obcego, będącego najprawdopodobniej tzw. „Królową”. Mając pewność, że Obcy jej nie zaatakuje, pomaga więźniom w zabiciu go. Po wielu próbach udaje się zapędzić obcego do pieca hutniczego, zalać płynnym metalem i zabić. W tym samym czasie do kolonii przybywa ekipa ratownicza Towarzystwa, która chce pozyskać Obcego znajdującego się w ciele Ripley. Ich przedstawicielem jest twórca androidów typu Bishop. Ripley, nie wierząc w jego intencje, decyduje się na samobójstwo i skacze do pieca hutniczego, ginąc razem z obcym w roztopionym metalu. Więzienie zostaje zamknięte, a jedyny ocalały, czyli Morse, zostaje zabrany przez Korporację.

Soundtrack | edytuj kod

Muzykę do filmu skomponował Ellioth Goldenthal.

Ciekawostki | edytuj kod

  • Powstały dwie wersje filmu różniące się szczegółami oraz ważnymi wątkami. W oficjalnym filmie kinowym pierwszym żywicielem Obcego jest pies jednego z więźniów. W wersji reżyserskiej jest nim jeden z wołów, wyciągających EEV z płytkiego morza na brzeg. [1].
  • Różnią się ostatnie sceny pomiędzy wersjami na DVD i Blu-ray. Na DVD z Ripley, spadającej w czeluść płynnego metalu, wyrywa się Obcy, Ripley przyciska go do siebie i razem wpadają w gorącą otchłań, natomiast na Blu-ray Ripley po prostu spada.[potrzebny przypis]
  • Melodia, prezentowana podczas prezentacji logo wytwórni 20th Century Fox, została bezpośrednio połączona ze ścieżką dźwiękową filmu. [2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Klub miłośników filmu - Director's Cut - Alien 3.
  2. The 20th Century Fox fanfare that plays during the opening studio logo segues ominously into the score of the film..

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (film):
Na podstawie artykułu: "Obcy 3" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy