Obrona Niemczy


Na mapach: 50°43′00,1200″N 16°49′59,8800″E/50,716700 16,833300

Obrona Niemczy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Obrona Niemczy – obrona grodu w Niemczy w sierpniu 1017 roku, za panowania Bolesława Chrobrego. Wydarzenie miało miejsce w czasie wojny polsko-niemieckiej (1015–1018).

W 1017 roku niemieckie oddziały zbrojne Henryka II wraz ze sprzymierzonymi oddziałami Czechów i Wieletów wkroczyły w granice polskie. Po doświadczeniach poprzednich wypraw, tym razem Henryk II nie chciał zostawić za plecami swojego wojska grodu z polską załogą i nie próbował przeprawy przez Odrę. Przed dalszym marszem postanowił zdobyć Niemczę.

Spis treści

Bitwa | edytuj kod

Gród oblegało 12-tysięczne wojsko, z czego wynika, że na jeden kilometr wałów przypadało ok. 600 napastników. Najprawdopodobniej Niemcza nie obroniłaby się, gdyby nie wsparcie oddziału wysłanego przez Bolesława Chrobrego z Wrocławia. Pod osłoną nocy i grzmotów burzy przysłane posiłki przedostały się do grodu. Obrońcy wytrzymali wielokrotnie ponawiane ataki przeciwnika. Niemiecki kronikarz Thietmar z Merseburga napisał:

Cesarz nakazał naszym zbudować różnego rodzaju machiny oblężnicze, wnet atoli ukazały się bardzo podobne do nich u przeciwnika. Nigdy nie słyszałem o oblężonych, którzy by z większą od nich wytrwałością i bardziej przezorną zaradnością zabiegali o swoją obronę. Naprzeciw pogan [Wieletów] wznieśli krzyż święty w nadziei, iż pokonają ich z jego pomocą. Gdy zdarzyło im się coś pomyślnego, nie wykrzykiwali nigdy radości, ale i niepowodzenia również nie ujawniali przez wylewne skargi. (księga VII, 60)

Po trwającym miesiąc oblężeniu, w czasie którego Bolesław Chrobry ze swymi głównymi siłami plądrował Czechy, terytorium niemieckiego sojusznika, cesarz ustąpił spod grodu i wkrótce zgodził się podpisać pokój w Budziszynie.

Obecnie w miejscu grodu oraz dawnego podgrodzia znajduje się zabytkowa starówka z wieloma malowniczymi kamienicami.

Bitwa w kulturze | edytuj kod

Tablica upamiętniająca bitwę, zlokalizowana przy ratuszu w Niemczy

W 1905 roku powstała Powieść o udałym Walgierzu Stefana Żeromskiego, a w 1961 powieść historyczna Karola Bunscha Rok tysięczny, gdzie dołączono opowiadanie Obrona Niemczy. Na ich podstawie powstał w 1978 film historyczny Dux Polonorum - Niemcza 1017 Rok w reżyserii Janusza Chodnikiewicza[1].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Dux Polonorum - Niemcza 1017 Rok, filmweb.pl [dostęp 4.07.2008]

Literatura | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Obrona Niemczy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy