Ogniskowa


Ogniskowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 22 gru 2020. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ogniskowa, odległość ogniskowa – odległość między ogniskiem układu optycznego a punktem głównym układu optycznego, na przykład odległość środka soczewki od punktu, w którym skupione zostaną promienie świetlne, które przed przejściem przez soczewkę biegły równolegle do jej osi. Ogniskową można określić zarówno dla soczewek i ich układów, jak i dla zwierciadeł.

Odległość ogniskowa danego układu optycznego określa jego powiększenie.

Odwrotnością ogniskowej jest zdolność skupiająca układu optycznego.

Znak ogniskowej | edytuj kod

Stosując następującą regułę znakową:

można określić znak ogniskowej jako:

Ogniskowa zwierciadła i soczewki | edytuj kod

W przypadku zwierciadła sferycznego ogniskowa równa jest połowie promienia krzywizny tego zwierciadła

f = R 2 . {\displaystyle f={\frac {R}{2}}.}

Ogniskowa soczewki zależy od promieni krzywizny obu sfer ograniczających soczewkę i współczynnika załamania materiału soczewki oraz współczynnika załamania ośrodka. Można ją obliczyć ze wzoru:

1 f = ( n n o 1 ) ( 1 R 1 + 1 R 2 ) , {\displaystyle {\frac {1}{f}}=\left({\frac {n}{n_{o}}}-1\right)\left({\frac {1}{R_{1}}}+{\frac {1}{R_{2}}}\right),}

gdzie:

R 1 {\displaystyle R_{1}} i R 2 {\displaystyle R_{2}} – odpowiednie promienie krzywizn, n o {\displaystyle n_{o}} – współczynnik załamania ośrodka zewnętrznego, n {\displaystyle n} – współczynnik załamania materiału soczewki.

Dodatnie wartości R 1 {\displaystyle R_{1}} i R 2 {\displaystyle R_{2}} oznaczają powierzchnię wypukłą, a ujemne wklęsłą. Wynika stąd na przykład, że soczewka dwuwklęsła z materiału, którego współczynnik załamania spełnia warunek n > n o , {\displaystyle n>n_{o},} będzie miała ujemną ogniskową.

Wpływ jednorodności ośrodka na ogniskową soczewki | edytuj kod

Gdy ośrodek zewnętrzny jest jednorodny, bieg promieni nie zależy od ich zwrotu wzdłuż osi optycznej układu. Wówczas ogniskowa po obu stronach soczewki jest taka sama. Jeżeli natomiast po obu stronach znajdują się ośrodki o różnych współczynnikach załamania, ogniskowe mogą być różne, ponieważ są one proporcjonalne do współczynnika załamania ośrodka zewnętrznego:

f 1 n 1 = f 2 n 2 , {\displaystyle {\frac {f_{1}}{n_{1}}}={\frac {f_{2}}{n_{2}}},}

gdzie n 1 , {\displaystyle n_{1},} n 2 {\displaystyle n_{2}} współczynniki załamania światła dla ośrodków, odpowiednio, z jednej i z drugiej strony soczewki.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ogniskowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy