Ojciec Mateusz


Ojciec Mateusz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 7 kwi 2021. Od tego czasu wykonano 3 zmiany, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Ojciec Mateusz Ojciec Mateusz Podinspektor Możejko i aspirant Nocul Natalia Borowik Biskup Michał i Babcia Lucyna Kościelny Piotr Ojciec Mateusz z wizytą u Biskupa. Od lewej: ojciec Mateusz, ksiądz Jacek i Biskup Scena z serialu Babcia Lucyna Tytułowy Ojciec Mateusz

Ojciec Mateuszpolski serial kryminalny emitowany od 11 listopada 2008 na antenie TVP1, obecnie produkowany przez ATM Grupa oparty na włoskim serialu Don Matteo.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Serial opowiada o przygodach fikcyjnego księdza rzymskokatolickiego, który po powrocie z misji na Białorusi zostaje skierowany do pracy w małej parafii. Jako proboszcz wspólnie z zaprzyjaźnionymi policjantami rozwiązuje zagadki kryminalne oraz niesie pomoc swoim parafianom, a także wszystkim, którzy są w potrzebie.

Każdy odcinek serialu to oddzielna historia, epizod z życia głównego bohatera. Wyjątkiem są stanowiące jedną całość odcinki 300 oraz 301.

Główni bohaterowie | edytuj kod

 • ks. Mateusz Żmigrodzki (Artur Żmijewski) – ksiądz katolicki. Po latach pracy na Białorusi wraca do Polski i obejmuje posadę proboszcza parafii w Sandomierzu. Posiada talent do rozwiązywania zagadek kryminalnych, co sprawia, że często angażuje się w ich wyjaśnianie. Jest niezwykle błyskotliwy, inteligentny i spostrzegawczy. Zawsze chętnie pomaga ludziom.
 • mł. insp. Orest Możejko (Piotr Polk) – młodszy inspektor policji, komendant komendy w Sandomierzu przełożony aspiranta później aspiranta sztabowego Nocula. Jest dość apodyktyczny i zawsze przekonany o słuszności swoich racji. Początkowo sceptycznie podchodzi do talentu detektywistycznego księdza Mateusza i wyśmiewa jego wskazówki oraz propozycje współpracy. Z biegiem czasu zaczyna jednak darzyć proboszcza zaufaniem i sympatią. Był w związku z redaktor naczelną „Nowinek Sandomierskich”, byłą burmistrz, Justyną Malec w seriach 4-11. Ze związku z Darią ma nieślubnego syna, Dominika. Lubi spędzać wolny czas na bieganiu, wędkowaniu lub zabawie ze swoim psem – Watsonem (w pierwszych odcinkach nosił imię Amos), który po pewnym czasie umiera, ku smutkowi Możejki. Od 1-189 odcinka w stopniu podinspektora. W odcinku 190 zostaje awansowany na młodszego inspektora policji.
 • asp. sztab. Mieczysław Nocul (Michał Piela) – aspirant sztabowy policji, podwładny Oresta Możejki i jego najlepszy przyjaciel. Na początku serialu był aspirantem policji, dopiero kilka serii później awansował. Przyjaźni się i współpracuje z ojcem Mateuszem. Wbrew woli Możejki Nocul często zdradza księdzu szczegóły śledztwa, otrzymując w zamian cenne wskazówki. Zdarza mu się odwiedzać plebanię pod pretekstem rozegrania partyjki szachów z jej gospodarzem. Czasem doradza młodszym kolegom jak postępować z kobietami. Ma żonę – Barbarę (Ewa Bułhak) i dwie córki – młodszą Zosię (Julia Kornacka) i starszą Olę (Gabriela Pietrucha), która wyjechała na studia.
 • Natalia Borowik (Kinga Preis) – gospodyni na plebanii księdza Mateusza. Zrzędliwa, zabawna, lojalna i oddana proboszczowi postać. Jej rzucone przypadkiem uwagi często wywołują w księdzu Mateuszu refleksje związane z zagadkami kryminalnymi. Przyjaźni się z Barbarą Nocul. Początkowo nie najlepiej gotowała, ale z biegiem serii jej kuchnia się poprawia. Zaczęła nawet prowadzić w gazecie „Kącik kulinarny”, przez co stała się bardzo popularna.
 • ks. Biskup (Sławomir Orzechowski) – biskup diecezjalny sandomierski. Nieznane jest jego imię ani nazwisko. Od lat zna księdza Mateusza Żmigrodzkiego i po jego powrocie do Polski powierza mu funkcję proboszcza w małej parafii pod Sandomierzem. Mimo doniesień na temat niekonwencjonalnych zachowań księdza Mateusza, często podsycanych przez sekretarza – ks. Jacka, darzy Mateusza zaufaniem i przymyka oko na jego detektywistyczną działalność.
 • Lucyna Wielicka (Aleksandra Górska) i Michał Wielicki (Maciej Musiał) – mieszkańcy plebanii. Ojciec Mateusz, po ich eksmisji ze swojego domu i ku niezadowoleniu Natalii, zdecydował się przyjąć rodzinę pod swój dach. Pani Lucyna na początku serialu ma objawy Alzheimera, ale później one znikają. Michał uwielbia jeździć na deskorolce i grać w koszykówkę. Był także ministrantem w parafii, jednak pod koniec 3 serii po tym, jak jego ojciec wyszedł z więzienia wyjechał razem z nim do Anglii. Potem kilka razy odwiedził Sandomierz.
 • Waldemar Grzelak „Pluskwa” (Eryk Lubos) – były więzień. Przez jakiś czas mieszkał na plebanii u księdza Mateusza, ale potem udało mu się znaleźć mieszkanie. Jest strasznie roztrzepany, ale ma dobre serce. Poznał proboszcza, gdy ten został tymczasowo aresztowany.
 • Justyna Malec (Tamara Arciuch) – była burmistrz Sandomierza. Redaktor naczelna miejscowej gazety. Była w związku z podinspektorem Orestem Możejką w seriach 4–11. Podobnie jak on jest bardzo pewna siebie i ma owczarka niemieckiego – Balbinę.
 • Piotr Derlacki (Łukasz Lewandowski) – kościelny i organista w parafii księdza Mateusza, później także nauczyciel muzyki. Czasem zajmuje się też drobnymi naprawami. Podkochuje się w Natalii, lecz bez wzajemności. Dużo czasu spędza na plebanii. W młodości zażywał narkotyki, ale udało mu się wyjść z nałogu.
 • ks. Jacek Kolanko (Piotr Kozłowski) – sekretarz księdza biskupa. Dość łatwo się denerwuje. Nie przepada za księdzem Mateuszem. Jest sceptycznie nastawiony do niekonwencjonalnych pomysłów proboszcza, a nierzadko wręcz stara się go pogrążyć w oczach biskupa, ale zawsze bezskutecznie. Mimo tego widać, że biskup go szanuje. Jeden z dwóch głównych czarnych charakterów serialu.
 • sierż. Marian Marczak (Artur Pontek), st. sierż. Przemysław Gibalski (Rafał Cieszyński), st. post. Ludwik Banaś (Tomasz Więcek), st. post. Bronisław Wierzbicki (Piotr Miazga), sierż. sztab. Jędrzej Paruzel (Jędrzej Taranek), asp. Antoni Dziubak (Bartłomiej Firlet) – podwładni Oresta Możejki. Starają się jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki, jednak czasem jest z nich więcej problemów niż pożytku. Mimo tego Nocul i Możejko bardzo im ufają. Zazwyczaj ich role ograniczają się do udziału w śledztwie (z rzadka zdarzają się wyjątki). Bardzo lubią księdza Mateusza i chętnie korzystają z jego pomocy. Gibalski od 6. serii ma żonę – Agatę, a Marczak w seriach 12-14 był w związku z Elwirą Gawendą (kelnerką w jednej z sandomierskich restauracji). Asp. Antoni Dziubak dołączył do policji w 15. serii.
 • st. sierż. Karolina Górska (Paulina Chapko) – podwładna Oresta Możejki w seriach 8-11. Od początku zrobiła ogromne wrażenie na męskiej części drużyny swoją urodą i siłą. Jest bardzo sprytna i świetnie walczy. Początkowo była niechętna do współpracy z księdzem Mateuszem, jednak potem przekonała się do proboszcza. Najbliżej przyjaźniła się z Możejką, Noculem i Marczakiem. Z powodu awansu musiała wyjechać z Sandomierza.
 • Emilka Kozłowska (Katarzyna Burakowska) – podopieczna księdza Mateusza. Trafiła pod jego opiekę po śmierci matki, a proboszcz został jej jedynym żyjącym krewnym (matka dziewczynki była jego kuzynką). Szybko zbliżyła się do reszty mieszkańców plebanii. Przyjaźni się z Zosią Nocul. Interesuje się tańcem i komputerami.
 • asp. sztab. Ewa Kobylicka (Edyta Olszówka) – podwładna Oresta Możejki od 13 serii. Z początku reszta zespołu nie chciała się do niej przekonać, jednak szybko zmienili o niej zdanie. Ewa jest bardzo przywiązana do swojego kota Maksa oraz oczywiście do pracy. Jest świetną policjantką, dobrze prowadzi śledztwa. W 17 serii poznała Wojtka Schillera, przystojnego chirurga z sandomierskiego szpitala, który całkowicie zawrócił jej w głowie. W 18 serii zostali parą.
 • chirurg Wojciech Schiller (Jakub Wesołowski) – chirurg w Szpitalu Miejskim w Sandomierzu. Pojawił się po raz pierwszy w 220 odcinku. Zakochał się w Ewie Kobylickiej, która przesłuchiwała go w sprawie „czarnej peleryny”. Od początku próbował bardziej się do niej zbliżyć, jednak dopiero w 18 serii policjantka odwzajemniła jego uczucie i zostali parą. Wojtek jest świetnym chirurgiem, bardzo dokładnym w swojej pracy.

Obsada | edytuj kod

Produkcja | edytuj kod

Plan zdjęciowy serialu w Sandomierzu

Głównym tłem serialu jest Sandomierz[1] gdzie nagrywane są zdjęcia plenerowe, natomiast większość scen we wnętrzach realizowana jest w Warszawie i okolicach. Serialowy kościół znajduje się w Gliniance k. Otwocka, a plebania na obrzeżach Warszawy w Radości. Gabinet biskupa początkowo mieścił się w Pałacu Radziwiłów w Nieborowie[2], obecnie w Pałacu w Jabłonnie. Wnętrza komendy policji nagrywane są od 18. serii w Radości, wcześniej na Mokotowie. W niektórych odcinkach Komendę Policji ulokowano w budynkach należących do Pałacu w Wilanowie. W czwartej serii niektóre odcinki rozgrywają się poza Sandomierzem, m.in. w Kielcach, Bałtowie, Krzyżtoporze, Busku-Zdroju i Opatowie[3], a także w Ćmielowie, Wąchocku i Sielpi. Odcinek 95 w serii siódmej pt. Ikona oraz odcinek 97 w serii ósmej pt. Bieg rozgrywają się w Drohiczynie i okolicach. Akcja odcinka 221 w serii 17 pt. Fatalne spotkanie toczy się w Płocku, zaś akcja odcinka 255 serii 20 pt. El Greco rozgrywa się w Siedlcach.

Emisja | edytuj kod

Pilot serialu (odc. 5 pt. Róża) został wyemitowany 11 listopada 2008 w TVP1. Regularna emisja serialu rozpoczęła się 7 grudnia 2008. Premiery odcinków pierwszej i drugiej serii odbywały się w niedziele o godz. 17.20. Od trzeciej serii premierowe odcinki były emitowane w czwartki o godz. 20.35, a od września 2020 roku odcinki są emitowane w czwartki o godz. 20.55. Po premierze kolejnych odcinków ich powtórki emitowane są w TVP1, TVP Polonia, TVP HD i TVP Seriale.

Spis serii | edytuj kod

 Zobacz też: Lista odcinków serialu Ojciec Mateusz.


Czołówka | edytuj kod

W pierwszej serii czołówka przedstawiała tylko najważniejsze miejsca Sandomierza wraz z nazwiskami aktorów. Od 37. odcinka („Zlecenie”) czołówka serialu przedstawia głównych bohaterów na tle najważniejszych miejsc Sandomierza: Bramy Opatowskiej, Rynku, kościoła św. Jakuba, ratusza i uliczek Starego Miasta.

Począwszy od serii 21. czołówka została zaktualizowana do zmieniającej się obsady i przedstawia wyłącznie postacie głównych bohaterów.

„Ojciec Mateusz” dla Sandomierza | edytuj kod

19 czerwca 2010 na Rynku Starego Miasta w Sandomierzu odbył się koncert charytatywny na rzecz osób, które ucierpiały podczas powodzi w 2010, z udziałem polskich zespołów i aktorów z serialu „Ojciec Mateusz”. Wraz z aktorami Arturem Żmijewskim, Kingą Preis, Michałem Pielą, Piotrem Polkiem i Tamarą Arciuch wystąpili Andrzej Piaseczny, Artur Gadowski, Łukasz Zagrobelny i zespoły Big Cyc, Pectus oraz Blue Cafe. Koncert poprowadził Artur Żmijewski wraz z Pauliną Chylewską, a wydarzenie zostało wyemitowane 19 czerwca 2010 w TVP1.

Nagrody | edytuj kod

 • Nagroda „Telekamera 2011” dla najlepszego serialu cotygodniowego przyznana za rok 2010 przez czytelników tygodnika „Tele Tydzień” w lutym 2011[34].
 • Nagroda „Telekamera 2017” dla najlepszego serialu przyznana za rok 2016 przez czytelników tygodnika „Tele Tydzień” w styczniu 2017[35].
 • Nagroda „Telekamera 2019” dla najlepszego serialu przyznana za rok 2018 przez czytelników tygodnika „Tele Tydzień” w lutym 2019[36].
 • Nagroda „Złota Telekamera 2020

Zobacz też | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

 1. Stan na 26 marca 2021 r.
 2. Odcinek pilotowy sezonu 19 został wyemitowany 25 stycznia 2018.
 3. Z uwagi na pandemię COVID-19, ostatni odcinek serii został wyemitowany jako pierwszy w ramówce jesiennej o godzinie 20.55.

Przypisy | edytuj kod

 1. Żmijewski w serialu „Ojciec Mateusz”.
 2. Dariusz Skoczylas, Elżbieta Grzybowska: Telewizyjny ksiądz (pol.). Tygodnik Katolicki NIEDZIELA. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-04)]..
 3. Ojciec Mateusz wyrusza w Świętokrzyskie.
 4. 'Ojciec Mateusz' bezkonkurencyjny w niedzielne popołudnia, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 5. TVP1: "Ojciec Mateusz" z dwoma nowymi sezonami, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 6. „Ojciec Mateusz” hitem w czwartki i niedziele, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 7. Miliony oglądają "Ojca Mateusza", Media2.pl [dostęp 2019-12-30]  (pol.).
 8. “Ojciec Mateusz” zyskał 600 tys. widzów i zarobił 10 mln zł, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 9. „Ojciec Mateusz” stracił widzów, ale zarobił więcej z reklam, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 10. “Ojciec Mateusz” stracił 300 000 widzów, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 11. „Ojciec Mateusz” stracił widzów, ale zarobił więcej z reklam, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 12. „Ojciec Mateusz” nadal hitem TVP1. 4,67 mln widzów, 11 mln zł z reklam, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 13. „Ojciec Mateusz” stracił 400 tys. widzów. 16 mln zł z reklam, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 14. „Ojciec Mateusz” stracił 320 tys. widzów, ale nie dał szans konkurencji, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 15. „Ojciec Mateusz” przyciągał 4,6 mln widzów. TVP1 zdecydowanym liderem, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 16. „Ojciec Mateusz 15” stracił 340 tys. widzów. 10 mln zł z reklam, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 17. „Ojciec Mateusz” stracił 300 tys. widzów, ale i tak zdystansował konkurencję, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 18. „Ojciec Mateusz 15” stracił 340 tys. widzów. 10 mln zł z reklam, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 19. „Ojciec Mateusz” dalej hitem TVP1. 9,3 mln zł z reklam, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 20. „Ojciec Mateusz” stracił 620 tys. widzów. 8,21 mln zł z reklam, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 21. „Ojciec Mateusz” stracił 1,02 mln widzów. 9,63 mln zł z reklam, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 22. Oglądalność Ojca Mateusza rok 2017/2018 serial stracił 330 tys. widzów, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 23. Ojciec Mateusz oglądalność jesień 2018 TVP1 liderem rynku, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 24. "Ojciec Mateusz". Ksiądz Mateusz oskarżony o złamanie tajemnicy spowiedzi! Kiedy nowe odcinki? [CO SIĘ WYDARZY] - Telemagazyn.pl, Telemagazyn.pl [dostęp 2019-02-12]  (pol.).
 25. Ojciec Mateusz serial TVP, www.facebook.com [dostęp 2019-06-12]  (pol.).
 26. "Ojciec Mateusz" dalej hitem TVP1. 3 mln widzów i 10,26 mln zł z reklam, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-06-17]  (pol.).
 27. "M jak…": Skandaliczna decyzja TVP rozwścieczy fanów?, swiatseriali.interia.pl [dostęp 2019-08-05]  (pol.).
 28. Telewizja Polska S.A, www.tvp.pl [dostęp 2019-12-03] .
 29. Program TVP1 na 26 grudnia 2019, [w:] Telewizja Polska [online], www.tvp.pl [dostęp 2019-12-19]  (pol.).
 30. 2,82 mln widzów „Ojca Mateusza”, TVP1 zdecydowanym liderem. 15,06 mln zł z reklam, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-12-30]  (pol.).
 31. Program TVP1 na 27 lutego 2020, [w:] Telewizja Polska [online], www.tvp.pl [dostęp 2020-02-20]  (pol.).
 32. TVP1 i TVN liderami. „M jak miłość”, „Rolnik szuka żony” i „Ludzie i bogowie” hitami, www.wirtualnemedia.pl, 15 września 2020 [dostęp 2020-09-15]  (pol.).
 33. Ojciec Mateusz sezon 25 - zmiana emisji serialu! Kiedy oglądać nowe odcinki?, www.eska.pl [dostęp 2021-02-12] .
 34. Laureaci 2011 (pol.). W: Telekamery [on-line]. telekamery.pl, 7 lutego 2011. [dostęp 2017-02-02].
 35. Laureaci 2017 (pol.). W: Telekamery [on-line]. telekamery.pl, 30 stycznia 2017. [dostęp 2017-02-02].
 36. Laureaci 2019 (pol.). W: Telekamery [on-line]. telekamery.pl, 25 lutego 2019. [dostęp 2019-02-26].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ojciec Mateusz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy