Ojciec Mateusz


Ojciec Mateusz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Ojciec Mateusz Ojciec Mateusz Podinspektor Możejko i aspirant Nocul Natalia Borowik Biskup Michał i Babcia Lucyna Kościelny Piotr Ojciec Mateusz z wizytą u Biskupa. Od lewej: Ojciec Mateusz, ksiądz Jacek i Biskup Scena z filmu Babcia Lucyna

Ojciec Mateuszpolski serial kryminalny emitowany od 11 listopada 2008 na antenie TVP1, produkowany przez ATM Grupa oparty na włoskim serialu Don Matteo.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Serial opowiada o przygodach fikcyjnego księdza rzymskokatolickiego, który po powrocie z misji na Białorusi zostaje skierowany do pracy w małej parafii. Jako proboszcz wspólnie z zaprzyjaźnionymi policjantami rozwiązuje zagadki kryminalne oraz niesie pomoc swoim parafianom, a także wszystkim, którzy są w potrzebie.

Każdy odcinek serialu to oddzielna historia, epizod z życia głównego bohatera.

Główni bohaterowie | edytuj kod

 • ks. Mateusz Żmigrodzki (Artur Żmijewski) – ksiądz katolicki. Po latach pracy na Białorusi wraca do Polski i obejmuje posadę proboszcza parafii w Sandomierzu. Posiada talent do rozwiązywania zagadek kryminalnych, co sprawia, że często angażuje się w ich wyjaśnianie. Jest niezwykle błyskotliwy, inteligentny i spostrzegawczy. Zawsze chętnie pomaga ludziom.
 • mł. insp. Orest Możejko (Piotr Polk) – młodszy inspektor policji, komendant komendy w Sandomierzu przełożony aspiranta Nocula. Jest dość apodyktyczny i zawsze przekonany o słuszności swoich racji. Początkowo sceptycznie podchodzi do talentu detektywistycznego księdza Mateusza i wyśmiewa jego wskazówki oraz propozycje współpracy. Z biegiem czasu zaczyna jednak darzyć proboszcza zaufaniem i sympatią. Był w związku z redaktor naczelną „Nowinek Sandomierskich”, byłą burmistrz, Justyną Malec w seriach 4-11. Ze związku z Darią ma nieślubnego syna, Dominika. Lubi spędzać wolny czas na bieganiu, wędkowaniu lub zabawie ze swoim psem – Watsonem (w pierwszych odcinkach nosił imię Amos), który po pewnym czasie umiera, ku smutkowi Możejki. W odcinku 190 zostaje awansowany na młodszego inspektora policji.
 • asp. sztab. Mieczysław Nocul (Michał Piela) – aspirant sztabowy policji, podwładny Oresta Możejki i jego najlepszy przyjaciel. Na początku serialu był aspirantem policji, dopiero kilka serii później awansował. Przyjaźni się i współpracuje z ojcem Mateuszem. Wbrew woli Możejki Nocul często zdradza księdzu szczegóły śledztwa, otrzymując w zamian cenne wskazówki. Zdarza mu się odwiedzać plebanię pod pretekstem rozegrania partyjki szachów z jej gospodarzem. Czasem doradza młodszym kolegom jak postępować z kobietami. Ma żonę – Barbarę (Ewa Bułhak) i dwie córki – młodszą Zosię (Julia Kornacka) i starszą Olę (Gabriela Pietrucha), która wyjechała na studia.
 • Natalia Borowik (Kinga Preis) – gospodyni na plebanii księdza Mateusza. Zrzędliwa, zabawna, lojalna i oddana proboszczowi postać. Jej rzucone przypadkiem uwagi często wywołują w księdzu Mateuszu refleksje związane z zagadkami kryminalnymi. Przyjaźni się z Barbarą Nocul. Początkowo nie najlepiej gotowała, ale z biegiem serii jej kuchnia się poprawia. Zaczęła nawet prowadzić w gazecie „Kącik kulinarny”, przez co stała się bardzo popularna.
 • ks. Biskup (Sławomir Orzechowski) – ordynariusz diecezji. Nieznane jest jego imię ani nazwisko. Od lat zna księdza Mateusza Żmigrodzkiego i po jego powrocie do Polski powierza mu funkcję proboszcza w małej parafii pod Sandomierzem. Mimo doniesień na temat niekonwencjonalnych zachowań księdza Mateusza, często podsycanych przez sekretarza – ks. Jacka, darzy Mateusza zaufaniem i przymyka oko na jego detektywistyczną działalność.
 • Lucyna Wielicka (Aleksandra Górska) i Michał Wielicki (Maciej Musiał) – mieszkańcy plebanii. Ojciec Mateusz, po ich eksmisji ze swojego domu i ku niezadowoleniu Natalii, zdecydował się przyjąć rodzinę pod swój dach. Pani Lucyna na początku serialu ma objawy Alzheimera, ale później one znikają. Michał uwielbia jeździć na deskorolce i grać w koszykówkę. Był także ministrantem w parafii, jednak pod koniec 3 serii po tym, jak jego ojciec wyszedł z więzienia wyjechał razem z nim do Anglii. Potem kilka razy odwiedził Sandomierz.
 • Waldemar Grzelak „Pluskwa” (Eryk Lubos) – były więzień. Przez jakiś czas mieszkał na plebanii u księdza Mateusza, ale potem udało mu się znaleźć mieszkanie. Jest strasznie roztrzepany, ale ma dobre serce. Poznał proboszcza, gdy ten został tymczasowo aresztowany.
 • Justyna Malec (Tamara Arciuch) – była burmistrz Sandomierza. Redaktor naczelna miejscowej gazety. Była w związku z podinspektorem Orestem Możejką w seriach 4–11. Podobnie jak on jest bardzo pewna siebie i ma owczarka niemieckiego – Balbinę.
 • Piotr Derlacki (Łukasz Lewandowski) – kościelny i organista w parafii księdza Mateusza, później także nauczyciel muzyki. Czasem zajmuje się też drobnymi naprawami. Podkochuje się w Natalii, lecz bez wzajemności. Dużo czasu spędza na plebanii. W młodości zażywał narkotyki, ale udało mu się wyjść z nałogu.
 • ks. Jacek Kolanko (Piotr Kozłowski) – sekretarz księdza biskupa. Dość łatwo się denerwuje. Nie przepada za księdzem Mateuszem. Jest sceptycznie nastawiony do niekonwencjonalnych pomysłów proboszcza, a nierzadko wręcz stara się go pogrążyć w oczach biskupa, ale zawsze bezskutecznie. Mimo tego widać, że biskup go szanuje.
 • sierż. Marian Marczak (Artur Pontek), st. sierż. Przemysław Gibalski (Rafał Cieszyński), st. post. Ludwik Banaś (Tomasz Więcek), st. post. Bronisław Wierzbicki (Piotr Miazga), sierż. sztab. Jędrzej Paruzel (Jędrzej Taranek) i asp. Antoni Dziubak (Bartłomiej Firlet) – podwładni Oresta Możejki. Starają się jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki, jednak czasem jest z nich więcej problemów niż pożytku. Mimo tego Nocul i Możejko bardzo im ufają. Zazwyczaj ich role ograniczają się do udziału w śledztwie (z rzadka zdarzają się wyjątki). Bardzo lubią księdza Mateusza i chętnie korzystają z jego pomocy. Gibalski od 6. serii ma żonę – Agatę, a Marczak w seriach 12-14 był w związku z Elwirą Gawendą (kelnerką w jednej z sandomierskich restauracji). Asp. Antoni Dziubak dołączył do policji w 15. serii.
 • st. sierż. Karolina Górska (Paulina Chapko) – podwładna Oresta Możejki w seriach 8-11. Od początku zrobiła ogromne wrażenie na męskiej części drużyny swoją urodą i siłą. Jest bardzo sprytna i świetnie walczy. Początkowo była niechętna do współpracy z księdzem Mateuszem, jednak potem przekonała się do proboszcza. Najbliżej przyjaźniła się z Możejką, Noculem i Marczakiem. Z powodu awansu musiała wyjechać z Sandomierza.
 • Emilka Kozłowska (Katarzyna Burakowska) – podopieczna księdza Mateusza. Trafiła pod jego opiekę po śmierci matki, a proboszcz został jej jedynym żyjącym krewnym (matka dziewczynki była jego kuzynką). Szybko zbliżyła się do reszty mieszkańców plebanii. Przyjaźni się z Zosią Nocul. Interesuje się tańcem i komputerami.
 • asp. sztab. Ewa Kobylicka (Edyta Olszówka) – podwładna Oresta Możejki od 13 serii. Z początku reszta zespołu nie chciała się do niej przekonać, jednak szybko zmienili o niej zdanie. Ewa jest bardzo przywiązana do swojego kota Maksa oraz oczywiście do pracy. Jest świetną policjantką, dobrze prowadzi śledztwa. W 17 serii poznała Wojtka Schillera, przystojnego chirurga z sandomierskiego szpitala, który całkowicie zawrócił jej w głowie. W 18 serii zostali parą.
 • chirurg Wojciech Schiller (Jakub Wesołowski) – chirurg w Szpitalu Miejskim w Sandomierzu. Pojawił się po raz pierwszy w 220 odcinku. Zakochał się w Ewie Kobylickiej, która przesłuchiwała go w sprawie „czarnej peleryny”. Od początku próbował bardziej się do niej zbliżyć, jednak dopiero w 18 serii policjantka odwzajemniła jego uczucie i zostali parą. Wojtek jest świetnym chirurgiem, bardzo dokładnym w swojej pracy.

Obsada | edytuj kod

Produkcja | edytuj kod

Plan zdjęciowy serialu w Sandomierzu

Głównym tłem serialu jest Sandomierz[1] gdzie nagrywane są zdjęcia plenerowe, natomiast większość scen we wnętrzach realizowana jest w Warszawie i okolicach. Serialowy kościół znajduje się w Gliniance k. Otwocka, a plebania na obrzeżach Warszawy w Radości. Gabinet biskupa początkowo mieścił się w Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie[2], obecnie w Pałacu w Jabłonnie. Wnętrza komendy policji nagrywane są od 18. serii w Radości, wcześniej na Mokotowie. W niektórych odcinkach Komendę Policji ulokowano w budynkach należących do Pałacu w Wilanowie. W czwartej serii niektóre odcinki rozgrywają się poza Sandomierzem, m.in. w Kielcach, Bałtowie, Krzyżtoporze, Busku-Zdroju i Opatowie[3], a także w Ćmielowie, Wąchocku i Sielpi. Odcinek 95 w serii siódmej pt. Ikona oraz odcinek 97 w serii ósmej pt. Bieg rozgrywają się w Drohiczynie i okolicach. Akcja odcinka 221 w serii 17 pt. Fatalne spotkanie toczy się w Płocku, zaś akcja odcinka 255 serii 20 pt. El Greco rozgrywa się w Siedlcach.

Emisja | edytuj kod

Pilot serialu (odc. 5 pt. Róża) został wyemitowany 11 listopada 2008 w TVP1. Regularna emisja serialu rozpoczęła się 7 grudnia 2008. Premiery odcinków pierwszej i drugiej serii odbywały się w niedziele o godz. 17.20. Od trzeciej serii premierowe odcinki emitowane są w czwartki o godz. 20.35. Po premierze kolejnych odcinków ich powtórki emitowane są w TVP1, TVP Polonia, TVP HD i TVP Seriale.

Spis serii | edytuj kod

 Zobacz też: Lista odcinków serialu Ojciec Mateusz.

Czołówka | edytuj kod

W pierwszej serii czołówka przedstawiała tylko najważniejsze miejsca Sandomierza wraz z nazwiskami aktorów. Od 37. odcinka („Zlecenie”) czołówka serialu przedstawia głównych bohaterów na tle najważniejszych miejsc Sandomierza: Bramy Opatowskiej, Rynku, kościoła św. Jakuba, ratusza i uliczek Starego Miasta.

Począwszy od serii 21. czołówka została zaktualizowana do zmieniającej się obsady i przedstawia wyłącznie postacie głównych bohaterów.

„Ojciec Mateusz” dla Sandomierza | edytuj kod

19 czerwca 2010 na Rynku Starego Miasta w Sandomierzu odbył się koncert charytatywny na rzecz osób, które ucierpiały podczas powodzi w 2010, z udziałem polskich zespołów i aktorów z serialu „Ojciec Mateusz”. Wraz z aktorami Arturem Żmijewskim, Kingą Preis, Michałem Pielą, Piotrem Polkiem i Tamarą Arciuch wystąpili Andrzej Piaseczny, Artur Gadowski, Łukasz Zagrobelny i zespoły Big Cyc, Pectus oraz Blue Cafe. Koncert poprowadził Artur Żmijewski wraz z Pauliną Chylewską, a wydarzenie zostało wyemitowane 19 czerwca 2010 w TVP1.

Nagrody | edytuj kod

 • Nagroda „Telekamera 2011” dla najlepszego serialu cotygodniowego przyznana za rok 2010 przez czytelników tygodnika „Tele Tydzień” w lutym 2011[28].
 • Nagroda „Telekamera 2017” dla najlepszego serialu przyznana za rok 2016 przez czytelników tygodnika „Tele Tydzień” w styczniu 2017[29].
 • Nagroda „Telekamera 2019” dla najlepszego serialu przyznana za rok 2018 przez czytelników tygodnika „Tele Tydzień” w lutym 2019[30].

Zobacz też | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

 1. Stan na 3 października 2019 r.

Przypisy | edytuj kod

 1. Żmijewski w serialu „Ojciec Mateusz”.
 2. Tygodnik Katolicki NIEDZIELA Telewizyjny ksiądz.
 3. Ojciec Mateusz wyrusza w Świętokrzyskie.
 4. 'Ojciec Mateusz' bezkonkurencyjny w niedzielne popołudnia, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 5. TVP1: "Ojciec Mateusz" z dwoma nowymi sezonami, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 6. „Ojciec Mateusz” hitem w czwartki i niedziele, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 7. “Ojciec Mateusz” zyskał 600 tys. widzów i zarobił 10 mln zł, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 8. „Ojciec Mateusz” stracił widzów, ale zarobił więcej z reklam, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 9. “Ojciec Mateusz” stracił 300 000 widzów, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 10. „Ojciec Mateusz” stracił widzów, ale zarobił więcej z reklam, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 11. „Ojciec Mateusz” nadal hitem TVP1. 4,67 mln widzów, 11 mln zł z reklam, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 12. „Ojciec Mateusz” stracił 400 tys. widzów. 16 mln zł z reklam, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 13. „Ojciec Mateusz” stracił 320 tys. widzów, ale nie dał szans konkurencji, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 14. „Ojciec Mateusz” przyciągał 4,6 mln widzów. TVP1 zdecydowanym liderem, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 15. „Ojciec Mateusz 15” stracił 340 tys. widzów. 10 mln zł z reklam, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 16. „Ojciec Mateusz” stracił 300 tys. widzów, ale i tak zdystansował konkurencję, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 17. „Ojciec Mateusz 15” stracił 340 tys. widzów. 10 mln zł z reklam, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 18. „Ojciec Mateusz” dalej hitem TVP1. 9,3 mln zł z reklam, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 19. „Ojciec Mateusz” stracił 620 tys. widzów. 8,21 mln zł z reklam, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 20. „Ojciec Mateusz” stracił 1,02 mln widzów. 9,63 mln zł z reklam, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 21. Oglądalność Ojca Mateusza rok 2017/2018 serial stracił 330 tys. widzów, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 22. Ojciec Mateusz oglądalność jesień 2018 TVP1 liderem rynku, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-02-11]  (pol.).
 23. "Ojciec Mateusz". Ksiądz Mateusz oskarżony o złamanie tajemnicy spowiedzi! Kiedy nowe odcinki? [CO SIĘ WYDARZY] - Telemagazyn.pl, Telemagazyn.pl [dostęp 2019-02-12]  (pol.).
 24. Ojciec Mateusz serial TVP, www.facebook.com [dostęp 2019-06-12]  (pol.).
 25. "Ojciec Mateusz" dalej hitem TVP1. 3 mln widzów i 10,26 mln zł z reklam, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-06-17]  (pol.).
 26. "M jak…": Skandaliczna decyzja TVP rozwścieczy fanów?, swiatseriali.interia.pl [dostęp 2019-08-05]  (pol.).
 27. http://www.tvp.pl/prasa/programTVP1/p0912_T1D.txt
 28. Laureaci 2011 (pol.). W: Telekamery [on-line]. telekamery.pl, 7 lutego 2011. [dostęp 2017-02-02].
 29. Laureaci 2017 (pol.). W: Telekamery [on-line]. telekamery.pl, 30 stycznia 2017. [dostęp 2017-02-02].
 30. Laureaci 2019 (pol.). W: Telekamery [on-line]. telekamery.pl, 25 lutego 2019. [dostęp 2019-02-26].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ojciec Mateusz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy