Oleicowate


Oleicowate w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Oleicowate, majkowate (Meloidae) – rodzina owadów z rzędu chrząszczy.

Spis treści

Charakterystyka | edytuj kod

Majkowate zwykle mają jaskrawo ubarwione pokrywy, a przedplecze jest wyraźnie węższe od głowy i pokryw. Samice składają jajka w ziemi. Po wykluciu larwy dostają się na kwitnące kwiaty np. ziarnopłonu wiosennego, zawilca gajowego, pięciornika wiosennego czy podbiału pospolitego. Tam przyczepiają się do odnóży pszczół, najczęściej pszczół samotnic z rodziny lepiarkowatych, pszczolinkowych lub porobnicowatych budujących gniazda w ziemi i dalszy rozwój odbywają pasożytując w ich gniazdach. Czasami trafiają także do ula pszczoły miodnej.

Dorosłe owady w razie zagrożenia wydzielają ze stawów nóg tam, gdzie uda łączą się z golenią żółty oleisty płyn, który zawiera silną truciznę - kantarydynę wykorzystywaną dawniej w medycynie ludowej. Spośród ok. 2000 znanych gatunków większość żyje w strefie tropikalnej i subtropikalnej. W Polsce występuje 18 gatunków[1].

Systematyka | edytuj kod

Cysteodemus armatus
  • Podrodzina Nemognathinae

Przypisy | edytuj kod

  1. Fauna Polski. Charakterystyka i wykaz gatunków. Tom I - Annelida; Arthropoda pro parte; Insecta pro parte (Coleoptera, Hemiptera, Hymenoptera, Lepidoptera). Pod redakcją: Wiesława Bogdanowicza, Elżbiety Chudzickiej, Irminy Pilipiuk i Ewy Skibińskiej. Muzeum i Instytut Zoologii PAN, Warszawa, 2004. ​ISBN 83-88147-04-8

Zobacz też | edytuj kod

Rodziny chrząszczy ProtocoleopteraArchostemataMyxophagaChrząszcze drapieżneChrząszcze wielożerne Kontrola autorytatywna (takson):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Oleicowate" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy