Olimpiada matematyczna


Olimpiada Matematyczna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Olimpiada matematyczna)
To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 1 paź 2020. Od tego czasu wykonano 2 zmiany, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Olimpiada Matematyczna – przedmiotowa olimpiada szkolna z zakresu matematyki. Jest najstarszą w Polsce olimpiadą przedmiotową – pierwszy raz odbyła się w roku szkolnym 1949/1950 z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Matematycznego i od tego czasu organizowana jest corocznie. Olimpiada skierowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, ale uczniowie gimnazjów i szkół podstawowych również mogą w niej startować. Począwszy od 2009 olimpiadę organizuje Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Matematycznej[1]. Olimpiada jest finansowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, na podstawie wyników otwartego konkursu ofert[2].

Typowe zadanie olimpijskie przybiera formę problemu, na który trzeba znaleźć odpowiedź oraz przeprowadzić kompletny dowód poprawności tej odpowiedzi. Dowód ten stanowi zasadniczą część rozwiązania zadania.

Za każde zadanie można zdobyć zero punktów, dwa punkty, pięć punktów lub sześć punktów. Sześć punktów otrzymuje się za rozwiązanie bezbłędne, pięć za rozwiązanie zawierające jedynie drobne usterki, dwa za pracę zawierającą poważne błędy, ale jednocześnie stanowiącą "istotny postęp w kierunku prawidłowego rozwiązania", zero punktów za pracę, która nie może otrzymać nawet dwóch. Ten system oceniania jest identyczny ze stosowanym w organizowanej od 2005 Olimpiadzie Matematycznej Juniorów[3].

Całe zawody podzielone są na trzy etapy:

  • zawody stopnia I – zawodnik rozwiązuje zadania w domu, a następnie wysyła je pocztą do odpowiedniego komitetu okręgowego; zawody stopnia I składają się z 3 tur po 4 zadania, na rozwiązanie każdej tury zawodnik ma ok. miesiąca;
  • zawody stopnia II – dwudniowe zmagania (każdego dnia zawodnicy mają po pięć godzin na rozwiązanie trzech zadań) organizowane jednocześnie przez wszystkie komitety okręgowe;
  • zawody stopnia III – finał organizowany w kwietniu, zawody trwają, podobnie jak na drugim etapie, dwa dni, po których następuje dzień atrakcji i zwiedzania, a na koniec – uroczyste zakończenie, wręczenie dyplomów i nagród.

Zawodnicy, którzy dostali się do trzeciego etapu mają zapewnione ocenę celującą z matematyki na koniec roku, 100% z matematyki na świadectwie maturalnym (na poziomie rozszerzonym), oraz miejsce na wielu uczelniach wyższych (również na wydziałach niezwiązanych z matematyką). Laureaci olimpiady mają zapewniony wstęp na jeszcze większą liczbę wydziałów, a część z nich bierze później udział, jako reprezentacja Polski, w międzynarodowej olimpiadzie matematycznej i zawodach matematycznych państw bałtyckich oraz Środkowoeuropejskiej Olimpiadzie Matematycznej.

Olimpiada organizuje również corocznie dwutygodniowy obóz naukowy w Mszanie Dolnej (wcześniej w Zwardoniu), będący formą przygotowania kadry do zawodów międzynarodowych.

Spis treści

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Regulamin OM
  2. Wyniki oceny merytorycznej otwartego konkursu ofert pt.: „Organizacja i przeprowadzenie olimpiad i turniejów w latach szkolnych 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019” (pol.). Ministerstwo Edukacji Narodowej, 2016-05-12. [dostęp 2018-03-07].
  3. Oceny | OLIMPIADA MATEMATYCZNA. om.mimuw.edu.pl. [dostęp 2015-09-30].

Bibliografia | edytuj kod

  • Andrzej Schinzel, Pięćdziesiąt lat Olimpiady Matematycznej, Roczniki Polskiego Towarzystwa Matematycznego, Seria II: Wiadomości Matematyczne 26 (2000), s. 155–161.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Olimpiada matematyczna" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy