Olkowo


Na mapach: 54°06′02″N 20°01′36″E/54,100556 20,026667

Olkowo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Olkowowieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Godkowo.

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie elbląskim. Miejscowość leży w historycznym regionie Prus Górnych.[1]

Olkowo jest położone o 27 km od Pasłęka i 6 km od Ornety. Do 1945 r. wieś nazywała się Alken i należała do parafii Dobry. Pierwsze wzmianki o wsi pojawiają się w roku 1436 - jest ona wymieniona w księgach czynszowych jako dobra Prusa Jurge Wobina wraz z pobliskimi Podągami. W 1945 została w połowie zniszczona zabudowa wioski. Wojenną pozostałością są znajdujące się za wsią okopy artyleryjskie. Koło Olkowa położone są dwa dawne niemieckie cmentarze - jeden w lesie przy wjeździe do wsi od strony Łępna, z II poł. XIX w., drugi natomiast znajduje się w połowie polnej drogi ze wsi do Podąg - z I poł. XIX w. Po wojnie ograbiony i zdewastowany. Obecnie w tym miejscu postawiono krzyż.

Przypisy | edytuj kod

  1. Marian Biskup Wojna pruska, str. 29: "Ukształtowanie terenowe Prus powodowało, że już w XV wieku dzielono je na tak zwane Prusy Górne (Oberland), sięgające od linii dolnej Wisły do Pasłęki, i Prusy Dolne (Niederland) obejmujące nizinne obszary na Wschód od Pregoły (...).
Na podstawie artykułu: "Olkowo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy